Kupno własnego domu i urządzanie wnętrza według własnych upodobań to zawsze wielkie wydarzenie w życiu. Większość osób chce by była to inwestycja na lata, która gwarantuje wysoką jakość i trwałość. Czasami wiążę się to ze wyższymi kosztami budowy jak i aranżacji wnętrza, ale wykorzystywanie dobrej jakości materiałów oraz odpowiednie dbanie, sprawia, że to godna inwestycja.

Dobre meble – czyli jakie?

Obecnie rynek meblowy jest ogromny. Szeroki asortyment oferuje wiele ciekawych rozwiązań, które można dopasować do nawet małych i nieustawnych pomieszczeń, jak np. meble wykonywane na wymiar. Skąd jednak mamy wiedzieć, które meble są dobre?

W sprzedaży znajdziemy meble wykonane z przeróżnych materiałów. Warto wiedzieć, że nie zawsze cena jest wyznacznikiem jakości, a bardziej materiał z którego zostały wykonane. Designerskie meble mogą osiągać astronomiczne ceny, jednak być wykonane z mało trwałych tworzyw. Przede wszystkim dobre meble to takie, które są zrobione z odpowiedniego drewna. Żadna sklejka nigdy nie zastąpi czystego i naturalnego surowca, którym jest drewno. Główną zaletą mebli drewnianych jest ich długowieczność, o którą należy dbać stosując odpowiednie preparaty do impregnacji. To materiał, który pasuje niemal do każdego wnętrza i pomieszczenia – bez obaw można zastosować go w salonie, kuchni, sypialni, biurze czy nawet łazience. To ekologiczny materiał, odpowiedni również dla alergików, co jest dodatkową zaletą.

Jednym z najbardziej cenionych surowców są meble wykonane z drewna dębowego. Są droższe niż sosnowe, ale bardziej trwałe i wyższej jakości. Przedmioty z nich wykonane charakteryzują się również niepowtarzalnością ponieważ każdy kawałek drewna różni się od siebie. Może to zostać wykorzystane do aranżacji wnętrza na wiele sposób – zarówno w stylu rustykalnym jak i nowoczesnym, skandynawskim czy eleganckim. Warto jednak wziąć pod uwagę, że komoda czy stół wykonane z drewna będą o wiele cięższe od tych wykonanych ze sklejki czy innych materiałów, co może być problematyczne podczas przemeblowania czy remontu wnętrza. Ten materiał ciemnieje wraz w wiekiem, co oznacza, że przedmioty z niego wykonane z czasem mogą nieznacznie zmienić swój wygląd, choć wielu miłośników tego surowca żartobliwie twierdzi, że właśnie wtedy „nabierają charakteru”. Niestety decydując się na meble drewniane, należy zdawać sobie sprawę, że potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja, która przedłuży trwałość i pozwoli na zachowanie dobrego stanu pomimo upływających lat. Może to być wadą jak i zaletą, podobnie jak fakt, że dzięki różnego rodzajom lakierów i bejc można w łatwy sposób zmienić ich wygląd oraz kolor.

Często można spotkać również odrestaurowane szafy czy stoły, które prezentują się nadal atrakcyjnie i estetycznie. Niektóre gatunki drewna, zwłaszcza te bardzo egzotyczne osiągają bardzo wysokie ceny, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z odpowiednimi preparatami do ich impregnacji oraz czyszczenia – niestety zbyt drażniące środki mogą zniszczyć powierzchnię i odbarwić ją.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here