Kilka praktycznych porad dotyczących ozdób do akwarium przyda się każdemu. Wygląd akwarium jest bowiem jedną z ważniejszych kwestii zarówno dla nowicjuszy, jak i bardziej doświadczonych fanów akwarystyki. Przyglądanie się rybkom jest znacznie przyjemniejsze, gdy przy okazji można pozachwycać się piękną aranżacją. Sprawdź, jakie dekoracje na pewno okażą się strzałem w dziesiątkę w twoim akwarium.

Kamienie naturalne

Ten typ dekoracji cieszy się ogromną popularnością, na co na pewno ma wpływ naturalny wygląd. Kamienie do akwarium można oczywiście zebrać samemu, jednak znacznie lepszym pomysłem jest zaopatrzenie się w produkty oferowane przez profesjonalne sklepy. W ten sposób można mieć pewność, że kamienie są w pełni bezpieczne dla rybek i nie spowodują np. urazów związanych z ostrymi krawędziami. Warto pamiętać, że kamyki z niesprawdzonego źródła mogą także zmieniać parametry wody. Ponadto modele ze sklepów często mają po prostu ciekawsze kolory i kształty.

Prawdziwe korzenie

Rybki uwielbiają różnego rodzaju kryjówki, dlatego z pewnością docenią obecność nie tylko kamieni, ale także fantazyjnych korzeni. Takie produkty pełnią jednak nie tylko funkcje dekoracyjne i można je śmiało uznać za jeden z najbardziej praktycznych dodatków do akwarium. Naturalne korzenie mogą uwalniać garbniki, które wzbogacają wodę w akwarium. Ponadto ryby mogą wybrać ozdobę na miejsce do złożenia ikry. Wielu akwarystów wykorzystuje korzenie także w celu utrzymania roślin na dnie zbiornika.

Plastikowe rośliny

O ile w przypadku kamieni i korzeni naturalne pochodzenie może być zaletą, o tyle wielu doświadczonych akwarystów raczej unika żywych roślin. Ich plastikowe odpowiedniki z oferty sklepu Aquael są po prostu znacznie łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają specjalnej pielęgnacji, nie chorują i nie gniją. Na dodatek sztuczne rośliny często są bezpieczniejsze, ponieważ nie wiążą się z ryzykiem przypadkowego przeniesienia do ekosystemu akwarium np. pasożytów. Plastikowe produkty często są dostępne również w ciekawych kolorach i kształtach.

Dekoracje ceramiczne

W akwarium można stworzyć naprawdę niesamowite aranżacje – wystarczy sięgnąć po odpowiednie ozdoby. Korzenie, tunele, domki, zamki i wiele innych dekoracji z pewnością umożliwi zaprojektowanie niepowtarzalnej scenerii. Sporą zaletą ceramicznych ozdób jest to, że nie zmieniają parametrów wody i nie barwią jej. Należy jednak pamiętać o tym, żeby stawiać na sprawdzone produkty z zaufanych źródeł, ponieważ tylko w ten sposób można mieć pewność, że ceramika jest w pełni bezpieczna i nie wydziela szkodliwych dla ryb substancji.

Tło akwarystyczne

Wielu właścicieli kącika z rybkami nie wyobraża sobie akwarium bez odpowiedniego tła na tylnej ścianie. Ten niepozorny element może zupełnie odmienić wygląd zbiornika i dodać mu np. egzotycznego charakteru. Ponadto dzięki plakatowi z widoku mogą zniknąć kable, gniazdka elektryczne i inne elementy, które mogłyby zaburzać harmonię aranżacji. Na dodatek wystarczy kilka chwil, żeby zamiast tajemniczego lasu na ścianie akwarium pojawiła się błękitna woda.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here