Czym są growboxy?

0
2056

Growbox to namiot lub niewielka szafa, która służy nam do uprawy roślin. Może to być również całe pomieszczenie jak na przykład pokój albo po prostu wolnostojąca szafa. Growbox w okresie zimy zastępują nam matkę naturę i tworzy sprzyjający klimat w hodowaniu roślin.

Zawsze przed wyborem odpowiedniego growboxa, powinniśmy pomyśleć o tym, ile roślin chcemy uprawiać w takim urządzeniu. Im większy growbox wybierzemy to tym większe oświetlenie musimy mu zagwarantować. Musimy również wiedzieć o tym, że powierzchnia o wymiarach 30 × 30 cm jest odpowiednia do hodowania jednej rośliny. Ważne jest również to, aby przemyśleć jakiej wysokości ma być growbox, ponieważ możemy zamówić namiot w wysokości od 60 cm do nawet 215 cm.

Co musi posiadać każdy growbox?

Każdy growbox musi przede wszystkim posiadać odpowiednią wentylację, ale także odpowiednie oświetlenie. Jeżeli planujemy montaż niewielkiego namiotu, to wystarczy nam zastosowanie najpopularniejszych świetlówek energooszczędnych. W przypadku większych szaf do uprawy roślin potrzebna nam będzie dobra i wydajna lampa LED lub nawet zastosowanie kilku lamp. Lampy LED, które wykorzystuje się do uprawy roślin, charakteryzują się najniższym zużyciem prądu, więc nie będziemy odczuwać zbyt wysokich rachunków za prąd.

Każda uprawa roślin musi mieć również odpowiednią wentylację, ponieważ bez odpowiedniej wentylacji rośliny się uduszą. Musimy więc zapewnić dwa otwory wentylacyjne i jeden powinien być wykonany u dołu dla wchodzącego zimnego powietrza, a drugi u góry dla wychodzącego ciepłego powietrza.

Przy hodowaniu rośliny w growboxie, powinniśmy wykorzystać ściany, aby odbijały jak najwięcej światła. Można je spokojnie uzupełnić folią refleksyjną, ale dobrym rozwiązaniem jest również koc ratunkowy.

Trzeba zadbać również o to, aby powierzchnia była maksymalnie gładka, ponieważ w przeciwnym razie mogą powstać hotspoty, które będą szkodzić hodowane roślinom. Dlatego powinniśmy do wykładania ścian folią przyłożyć się i wykonać to zadanie bardzo precyzyjnie.

Jakie media potrzebuję growbox?

Przede wszystkim do prawidłowej uprawy roślin w growboxie, musimy zapewnić bieżącą wodę oraz prąd. Jeżeli będziemy posiadać te media, to możemy uprawiać rośliny w growboxie, praktycznie w każdym miejscu. Podłogę powinniśmy również zabezpieczyć folią, aby w przypadku wylania się wody, można było łatwo posprzątać i nie uszkodzić podłogi, która wykonana jest z drewna lub z paneli podłogowych.

Growbox musi być jak najbardziej szczelny, aby zapewnić właściwą kontrolę nad fotorepoidem roślin oraz w pewnym stopniu ograniczyć zapach wydobywający się z growboxa. Jeżeli nie będziemy mieli odpowiednio szczelnego namiotu, to wentylacja z filtrem węglowym nie spełni swoich oczekiwań i zapach będzie wydobywał się na cały pokój, a nawet na cały dom.

Dodatkowo w growboxie powinniśmy zainstalować termometr wraz z wilgotnościomierzem. Dobrze jest również zakupić urządzenie takie jak programator czasowy, który ustawimy dla odpowiedniego cyklu oświetlenia. Taki programator może być ręczny lub elektryczny. Przydatne będą również miarki, które pozwolą nam odmierzać odpowiednie dawki nawozów.

Dowiedz się więcej i kup swój pierwszy growbox na https://maxgrowshop.pl!

Co się najczęściej hoduje w growboxie?

Przede wszystkim growbox służy nam do uprawy różnych roślin, które potrzebują odpowiedniego klimatu, a także oświetlenia. W normalnych warunkach na dworze nie przetrwałyby i dlatego wykorzystuje się specjalistyczny namiot. Uprawa roślin jest dla wielu ludzi sposobem na życie, ponieważ jest to relaksujące zajęcie, a może być również sposobem na dorobienie sobie do wypłaty. Niektórzy decydują się na założenie growboxa, aby pozyskiwać w ten sposób zdrową żywność oraz prowadzić interesujące hobby.

Ile kosztuje zbudowanie growboxa i gdzie można kupić elementy do jego budowy?

Do budowy prostego growboxa potrzebujemy grubej dykty oraz desek, a także płyty i kartonów. Dodatkowo musimy zakupić kilka drewnianych listewek, aby usztywnić całość growboxa. Takie elementy pozwolą nam zbudować prowizoryczny growbox, który może nam służyć do hodowania jednej rośliny. Musimy pamiętać o tym, aby pomalować go w środku białą farba, która może być zwykła emulsyjna. Następnie musimy pomyśleć o zakupie odpowiedniego oświetlenia, a także wentylatorów. Całość może nas kosztować od 200 do 500 zł, a nawet i więcej w zależności, jakie oświetlenie wybierzemy, a także jak duży ma być growbox.

Dla wielu osób zbudowanie własnego growboxa może okazać się dość problematyczne i może on nie spełniać warunków, które są niezbędne do uprawy roślin. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty sklepu maxgroshop.pl, w którym zakupimy wszystkie niezbędne elementy do jego budowy. Najlepiej jednak jest zakupić gotowy growbox, dzięki czemu nie będziemy musieli samodzielnie zajmować się jego budową. Zakupienie gotowego growboxa Gwarantuję nam możliwość hodowania praktycznie każdej rośliny. Kupując gotowy growbox, warto również pomyśleć o zakupie od razu wszystkich niezbędnych akcesoriów takich jak wentylator czy lampy LED oraz nawozów i innych dodatków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here