Standardowe gatunki materiałów zwykle kojarzą nam się z czymś prostym i klasycznym. Nasze upodobania do stylu nowoczesnego nie do końca zgrywają się z najpowszechniejszym drewnem. Uważamy je za tworzywo pospolite, które nie może w żaden sposób nas zaskoczyć. Rzadko kiedy chcemy po nie sięgać, wiedząc, że nada ono naszym aranżacjom eleganckiego charakteru, jaki kojarzymy ze starymi i nie do końca dobrymi czasami. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że w salonach meblarskich można dziś znaleźć nawet bardzo nowoczesne meble drewniane? W niczym nie przypominają one znanych nam dobrze wyrobów i w żadnym stopniu nie kojarzą się z elegancją, szykiem czy bogactwem. Są nienachalne, a mimo tego robią ogromne wrażenie. Drewno w ostatnich czasach zmieniło swoje oblicze. Nabrało zupełnie nowego wyglądu, którym możemy teraz do woli się napawać.

Dawniej meble drewniane występowały wyłącznie w kilku standardowych odcieniach. Tworzone z sosny pokryte były jasnym, niemalże białym dekorem – naturalnym odcieniem samego drzewa. Nikt nie myślał o tym, by taki materiał pomalować. Nie chciano zmieniać pierwotnych barw drewna, bojąc się możliwości pogorszenia jego struktury czy obniżenia właściwości technicznych. Dziś jednak nowoczesne technologie pozwalają na przeprowadzanie takich prac w sposób bezpieczny i bardzo efektywny. Firmy zajmujące się sprzedażą mebli chętnie wykonują je z drewna, ale by nie wyglądało ono za każdym razem dokładnie tak samo, malują je na naprawdę nietypowe odcienie. Czasem pokrywają dodatkowymi ozdobnymi foliami, a innym razem nanoszą na ich powierzchnię ciekawe i oryginalne grafiki. Do wyboru mamy zatem meble czarne, białe, czerwone czy wielokolorowe – tym połączeniom kolorystycznym nie możemy odmówić nowoczesności!

Nowoczesne meble drewniane różnią się od tych klasycznych także swoją formą. Dawniej warsztaty i sami stolarze wręcz prześcigali się w tym, by tworzyć jak najbardziej zdobnicze konstrukcje. Przepełniali je uchwytami o nietypowych kształtach, każdy front szafek uzupełniali dodatkowymi uwypukleniami, przypominającymi ramki czy kwiatuszki, a nóżki mebli tworzyli z pozłacanych czy srebrzystych kuleczek. Bogactwo i przepych rządziły dawnymi czasami, a przede wszystkim królowały w branży budowlanej. Dziś te konstrukcje mebli wyglądają zupełnie inaczej. Brak w nich zbędnych elementów i rezygnuje się ze stosowania dodatkowych uchwytów, klamek czy uzupełniających detali. Fronty szafek i szaf są idealnie gładkie i płaskie, a ich szuflady możemy otwierać przy pomocy zwykłych prostych klamek. Ta prostota to główna cecha stylu nowoczesnego. Skoro według jego zasad chcemy zaprojektować własny dom, musimy zdecydować się na nieprzesadzone nowoczesne meble drewniane.

Drewno to materiał naprawdę wyjątkowy – mimo iż znany ludzkości od dawien dawna, wciąż wykorzystywany w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Od lat sprawdza się w przemyśle budowlanym, służąc do tworzenia mebli i klasycznych, i nowoczesnych. Ich zakup zawsze będzie dla nas dobrym wyborem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here