Fungicydy różnych typów są skuteczne w zwalczaniu większości głównych chorób w uprawach roślin przeznaczonych na rynek.

Handlowo ważne choroby to przykładowo plamistość liści, zaraza późna spowodowana obecnością mączniaka rzekomego, zgnilizny owoców, choroby przenoszone przez nasiona zbóż, mączniak prawdziwy, choroby łodyg zbóż, rdza i plamy. Fungicydy są również stosowane do zwalczania wielu chorób pożniwnych, które powodują szybki i rozległy rozkład towarów o wysokiej wilgotności i stwarzają poważne problemy dla wysokiej jakości zbiorów. Niektóre infekcje w owocach pestkowych mogą zacząć się na polu. Zgnilizny magazynowe ziemniaków można zwalczać za pomocą odpowiednich środków grzybobójczych również w magazynie, chłodni, czy sklepie. Niektóre choroby upraw wywoływane przez grzyby są nadal trudne do kontrolowania za pomocą agrochemii, przykładowo plamę oczną zbóż można zwalczać tylko częściowo, a dopiero niedawno opracowano fungicyd, który jest skuteczny w zwalczaniu zarażenia całej pszenicy. Fungicydy nadal są ważnym narzędziem do zarządzania chorobami roślin.

Fungicydy

Zróżnicowany wachlarz obecnie dostępnych środków ochrony roślin znajduje odzwierciedlenie w kilku terminach stosowanych do kategoryzacji fungicydów.

Obecnie istnieje dziewięć grup fungicydów kontaktowych o wielostanowiskowym sposobie działania. Należą do nich niektóre z pierwszych fungicydów opracowanych i zarejestrowanych 50 lat temu do zwalczania chorób. Istnieje również bardzo wiele grup fungicydów o odrębnym, jednostronnym sposobie działania. Większość z nich jest ruchoma w roślinie lub na jej powierzchni, zdolnymi do redystrybucji poprzez przenikanie na liściach, działanie ogólnoustrojowe lub lotne i ogólnie są mniej toksyczne dla organizmów niedocelowych niż fungicydy o wielomiejscowej, kontaktowej aktywności. Dobrze zaplanowana ochrona rzepaku przed chorobami grzybowymi jesienią jest niezwykle skuteczna w zwalczaniu wielu chorób wywoływanych za sprawą grzybów czy zniszczenia od powstawania pleśni. Głównym wyzwaniem związanym z tymi fungicydami jest uniknięcie spadku skuteczności z powodu rozwoju oporności patogenów, grzybów i pleśni na fungicydy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here