Przepisy BHP w wielu branżach nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom pełnego stroju roboczego, a na pracowników obowiązek jego noszenia. Najważniejsze w stroju roboczym, niezależnie od charakteru wykonywanej pracy są buty robocze, które muszą być dopasowane do charakteru wykonywanej pracy, a także zapewniać większe bezpieczeństwo jej wykonywania. Są jednak pewne uniwersalne kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze obuwia roboczego.

Po pierwsze: rozmiar

Kupując jakiekolwiek buty zwracasz uwagę na rozmiar. Podobnie jest w przypadku butów roboczych, gdzie rozmiar powinien być bardzo dobrze dopasowany. Przede wszystkim but nie może być luźny w pięcie, aby zapewniał właściwą stabilizację stopy. Nie może również uciskać w okolicach palców. Najlepiej jeśli luz wynosi tu do 0,5 cm. O ile kupując buty stacjonarnie możemy je przymierzyć, o tyle decydując się na ofertę online, która notabene często jest bogatsza, trzeba najpierw odrysować i dokładnie zmierzyć swoją stopę, od pięty do najdłuższego palca i porównać z rozmiarówką danego producenta. Buty butom nie równe, a niedopasowane buty robocze powodują powstawanie uciążliwych odcisków i obtarć, które utrudniają wykonywanie obowiązków. Ważna jest również szerokość obuwia, zwłaszcza jeśli również w zwykłych butach ma się z tym często problem. Warto sprawdzić czy producent posiada modele różniące się szerokością. Uciskające buty powodują obrzęki stóp, a te są niebezpieczne dla zdrowia, gdyż zaburzają prawidłowe krążenie.

Po drugie: przeznaczenie obuwia i stosowne oznaczenia

Wybierając obuwie robocze trzeba dopasować je do charakteru wykonywanej pracy. Dla służby zdrowia z reguły dedykowane są białe chodaki lub sandały. Z kolei budowlańcy wybierają trzewiki, a branża spożywcza- wytwórcza często białe kalosze. Poza rodzajem obuwia istotne jest czy są one rzeczywiście zakwalifikowane jako profesjonalne buty robocze. Takie posiadają oznaczenia od S1 do S3 – w kategorii butów bezpiecznych, czyli wyposażonych dodatkowo w metalowy lub kompozytowy podnosek, chroniący przed siła nacisku 200 J i ściskania – 15 kN. Poszczególne kategorie butów bezpiecznych różnią się między sobą posiadaniem dodatkowych właściwości. Buty S1 posiadają właściwości antyelektrostatyczne, a S2 poza tym – przepuszczalności i absorpcji wody. Z kolei S3 mają dodatkowo podeszwę odporną na przebicie. Są również buty robocze ochronne oznaczone literą „P”, które posiadają wytrzymałość na uderzenie o energii 100 J i ściskanie z siłą 10 kN. W kategorii butów roboczych znajdują się także oznaczone literą „O”. Nie posiadają one dodatkowych wzmocnień, jednak posiadają cechy obuwia roboczego, np. antypoślizgową podeszwę, czy odpowiednią perforację. Są to tzw. buty zawodowe.

Po trzecie: solidna podeszwa

Jeśli już rozmiar i przeznaczenie masz odhaczone, to kolejną kwestią na którą powinieneś zwrócić uwagę jest solidna podeszwa. W obuwiu roboczym powinna ona być wykonana z poliuretanu, poliuretanu o podwójnej gęstości lub mieszanki poliuretanu i nitrylu. Obuwie o podwójnej gęstości zapewnia większy komfort chodzenia. Zarówno poliuretan jak i nitryl są odporne na wysoką temperaturę, a podeszwa z mieszanki tych dwóch materiałów nie reaguje z chemikaliami. Ważną cechą podeszew jest z pewnością ich antyelektrostatyczność. Jeśli w pracy jest się narażonym na porażenie prądem to należy kupić obuwie, które posiada podeszwę nie absorbującą ładunków, czyli obuwie robocze ESD. W wielu pracach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz ważne jest, by profesjonalne buty robocze były antypoślizgowe. Zatem ten parametr również należy sprawdzić wybierając buty robocze.

Po czwarte: materiał wierzchni zapewniający wentylację

Kiedy już ważne parametry techniczne mamy za sobą, równie ważne jest zwrócenie uwagi na wykonanie obuwia, a więc materiał wierzchni. Buty robocze mogą być wykonane zarówno z tworzywa sztucznego, w tym skóry ekologicznej, jak i skóry naturalnej: licowej, zamszowej bądź nubukowej. Ważne by wybrany materiał zapewniał na tyle, na ile jest to możliwe odpowiednią wentylację. W końcu w butach spędza się 8, a nierzadko nawet 12 godzin dziennie.

Po piąte: konserwacja i czyszczenie

Ważnym aspektem jest również sposób konserwacji i czyszczenia obuwia. Należy sprawdzić czy wymaga ono impregnacji. Tak będzie z pewnością w przypadku butów roboczych skórzanych. Może być tak, że producent rekomenduje jakiś środek do tego celu. Ważna jest również kwestia czyszczenia butów. Niektóre nadają się do prania w pralce. Zatem, jeśli praca jest wyjątkowo brudna i nie chcesz spędzać długiego czasu na ich szorowaniu, to warto zwrócić uwagę na ten aspekt.

Wybór butów roboczych nie jest łatwą sprawą. Jednak kierując się odpowiednią numeracją oraz parametrami technicznymi, a także przeznaczeniem obuwia, wykonaniem, a także renomą producenta można wybrać buty potrzebne do rzetelnego i bezpiecznego wypełniania obowiązków zawodowych.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here