Gdzie można zamontować instalację fotowoltaiczną pozwalającą na samodzielną produkcję prądu na własne potrzeby dzięki energii pozyskiwanej ze Słońca? W zasadzie jedyne ograniczenia dotyczące montażu paneli fotowoltaicznych to nośność dachu, który musi utrzymać całą konstrukcję oraz ustawienie względem stron świata, pozwalające na optymalne wykorzystanie światła słonecznego w dzień. Panele można więc montować zarówno na dachach skośnych, jak i płaskich, dopasowując jedynie odpowiednio konstrukcje montażowe, produkowane m.in. przez firmę El-Sun.

Zalety zamontowania instalacji fotowoltaicznej na dachu skośnym

Jeżeli dach skośny ustawiony jest pod kątem 30° – 35°, w kierunku południowym, jest to optymalne rozwiązanie pozwalające na optymalne uzyski energii. Minimalny kąt nachylenia dachu musi wynosić 10°, co umożliwia także samoczynne oczyszczanie się paneli ze śniegu oraz innych zabrudzeń. W przypadku dachów o mniejszych spadkach, stosowane są konstrukcje korygujące, pozwalające na zwiększenie kąta nachylenia. Warto też pamiętać, że paneli fotowoltaicznych nie warto montować na dachach ustawionych w kierunku północnym – mija się to bowiem z celem, jakim są znaczące oszczędności na rachunkach za prąd. W przypadku odchylenia instalacji od południa o 90°, czyli montażu w kierunku wschód/zachód, przy kącie nachylenia wynoszącym 30° spadek uzysku energetycznego instalacji wynosi 15 procent. Jeżeli natomiast moduły są ukierunkowane do południa, a ich kąt nachylenia ma 15 stopni, roczny uzysk energetyczny będzie niższy od maksymalnego tylko o 3 procent.

Jakie konstrukcje wykorzystuje się do montażu instalacji fotowoltaicznej na skośnych dachach?

Montaż paneli fotowoltaicznych na skośnych dachach w dużym stopniu zależy przede wszystkim od rodzaju użytego na nich poszycia oraz jego parametrów. Na popularnej i najczęściej wykorzystywanej w budowanych obecnie domach blachodachówce, panele są montowane najczęściej na aluminiowych szynach, które są przykręcane do dachu dwugwintowymi śrubami. Na dachach pokrytych blachą falistą panele mocowane są z kolei za pomocą klem do krótkich odcinków szyn przymocowanych śrubami do poszycia. Dachówka ceramiczna wymaga wykorzystania specjalnych uchwytów umożliwiających precyzyjne wyregulowanie systemu fotowoltaicznego. Na dachach pokrytych tzw. dachówką karpiówką konieczne jest użycie uchwytów dopasowanych specjalnie do parametrów tego poszycia, a w przypadku dachówki łupkowej panele mogą być zamontowane bezpośrednio do dachu, bez konieczności stosowanie szyn.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here