Stawiając nowy domu, obiekt użytkowy lub po prostu wymieniając okna w mieszkaniu często stajemy przed dylematem – jakiego rodzaju okna wybrać? Kupujący często nie mają pojęcia na temat konkretnych wad i zalet poszczególnych dostępnych opcji. Okna aluminiowe, plastikowe, czy w końcu okna drewniane? Lepiej postawić na niską cenę i łatwą dostępność wersji plastikowej, czy może popularną w willach opcję drewnianych okien? Jeżeli rozmyślasz nad zakupem unikalnych okien drewnianych postaramy przedstawić się wady i zalety tej niezwykłej opcji.

Zalety okien drewnianych

Pierwszą i kluczową zaletą okien drewnianych są jej możliwości. Na rynku dostępnych jest wiele modeli i wzorów, dzięki czemu sprawnie jesteśmy dobrać odpowiednią wersję do naszego mieszkania. Ponadto takie rozwiązanie pozwala na indywidualne podejście co do kształtu. Możesz bez problemu dopasować okno drewniane pod swoje standardy. Drewno pozwala również na wiele rodzai obróbki końcowej. Można tutaj zastosować dowolne malowanie, rzeźbienie, lakierowanie czy szczotkowanie. Zdecydowanym plusem okien drewnianym są ich wysokie standardy. Taki produkt postrzegany jest jako luksusowy – wysokiej jakości. Do tego wszystkiego drewno bardzo dobrze trzyma ciepło – cechuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Ponadto jest dobrym izolatorem dźwięku i skutecznie wygłusza hasały z zewnątrz. Drewno samo w sobie jest sztywne i nie ulega żadnym naprężeniom związanym z temperaturą – daje to idealne warunki do bardzo dużych przeszkleń. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania jesteśmy bez problemu w stanie zamontować systemy antywłamaniowe, co daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okna drewniane nie warto stosować wszędzie – nadają one unikalny charakter wnętrzom i idealnie komponują się wraz z drewnianymi wykończeniami mieszkania czy domu. Niesamowicie dobrze prezentują się w zestawieniach z drewnianymi meblami. Do tego wszystkiego dochodzi łatwość i bezproblemowość w eksploatacji takiego rozwiązania – drewniane okna w łatwy i szybki sposób da się naprawić. Opcja ta jest również niezwykle trwała. Przy odpowiedniej eksploatacji potrafią przetrwać nawet do 150 lat.

Wady okien drewnianych

Takie rozwiązanie jest niestety znacznie droższe od swoich konkurencyjnych opcji. Wiąże się to bezpośrednio ze skomplikowanym, a co za tym idzie, drogim procesem produkcji. Ponadto takie okna wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Co kilka lat jesteśmy zmuszeni do zadbania o takie okna – jeżeli stawiamy na jak najdłuższe funkcjonowanie takich okien. Kolejnym znaczącym minusem takiego rozwiązania jest potrzeba dodatkowego jego zabezpieczenia podczas budowy czy remontu w mieszkaniu. Wilgoć, która wtedy się zbiera wpływa niezwykle niekorzystnie na jakość drewna.

Opcji okiennych na rynku jest bardzo wiele. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety – niektóre pasują bardziej do konkretnych stylizacji mieszkać czy domów, a inne mniej. Z tego względu warto dokładnie przemyśleć pod kątem długoterminowym najkorzystniejszą dla nas opcję

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here