Mikrorachunek podatkowy jest to indywidualny rachunek przypisany do każdego płatnika, a także przedsiębiorcy. Od stycznia 2020 roku na taki rachunek wpłacana jest większość podatków. Co warto o nim wiedzieć? Nie wszystkie podatki zapłacimy za pośrednictwem mikrorachunku. Według starych zasad przelewu na konto właściwego Urzędu Skarbowego, obowiązują w przypadku pozostałych danin między innymi podatku od czynności cywilno ich czy też podatku od spadków i darowizn. Kogo dotyczy mikrorachunek oraz w jaki sposób go używać? Przekonaj się sam!

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/mikrorachunek-podatkowy/

Mikrorachunek – kogo dotyczy?

Mikrorachunek podatkowy dotyczy dosłownie każdego podatnika. Bez względu na podatek dochodowy płaci go każda osoba fizyczna, czy też prawna. Do tego dochodzą również płatnicy podatku od towarów i usług. 

Zwrot nadpłat i podatków odbywa się na starych zasadach, czyli na numer konta podany przez przedsiębiorstwo. W grupie użytkowników mikrorachunku podatkowego znajdują się również osoby prowadzące swój własny biznes. Nie ma znaczenia jaką ma on formę oraz jakie ma obroty. Znaczenia nie ma również to, ile pracowników zatrudnia firma. 

Mikrorachunek podatkowy – w jaki sposób go używać?

Uzyskać taki rachunek wystarczy wejść na stronę internetową z generatorów mikropodarkow. Paweł wpisujemy numer PESEL Jeżeli jesteśmy osobami fizycznymi oraz nie posiadamy własnego biznesu lub w przypadku gdy nie jesteśmy zarejestrowanym podatnikiem VAT. 

Numer NIP posiadają natomiast osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, podatnicy VAT lub też płatnicy podatków, składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne. Jeżeli czekamy na przyznanie PESELU lub NIP-u, w takim przypadku podatek wpłacamy na mikrorachunek właściwego urzędu skarbowego. Znajdziemy go na witrynie internetowej Krajowej administracji Skarbowej. Mikrorachunek posiada 26 znaków w tym podany przez Ciebie numer PESEL lub NIP.

Zobacz też: http://mamy-dom.pl/w-jaki-sposob-odzyskac-dlug-od-firmy/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here