Produkcja i obróbka stali jest zaawansowanym technologicznie procesem wymagającym dużej wiedzy, umiejętności i ciężkiego sprzętu. I choć zazwyczaj nie mamy potrzeby posiadania ogromnej wiedzy na temat procesów produkcyjnych towarzyszącym urządzeniom, z jakich korzystamy, warto wiedzieć kilka podstawowych rzeczy na temat wykorzystywanych materiałów. Dzięki temu lepiej zrozumiemy oznaczenia na narzędziach czy naczyniach.

Czym są matryce?

Matryce wykorzystywane są w różnych dziedzinach produkcji i rzemiosła. Jest to ogólna nazwa na formę stanowiącą zewnętrzny obrys wytwarzanego przedmiotu. W obróbce metali pod pojęciem matrycy rozumie się zazwyczaj tę używaną przy wykuwaniu narzędzi i innych elementów. Jak to wygląda?

Matryca musi być wykonana z najwyższej jakości stali narzędziowej. Oznacza to najwyższą twardość, rzędu 60 HRC – jest to skala twardości stosowana w metalurgii. Tak przygotowana forma umożliwia kształtowanie twardej stali, która będzie miała doskonałą wytrzymałość – a więc będzie praktycznym i bezpiecznym materiałem do produkcji narzędzi.

Warto pamiętać, że w takiej matrycy umieszcza się wstępnie przygotowany materiał, a kucie lub prasowanie – bo właśnie te czynności wykonuje się z użyciem matrycy – umożliwia nadanie ostatecznego kształtu wytwarzanemu przedmiotowi.

Ważnym czynnikiem, który bierze się pod uwagę przy wytwarzaniu stalowych elementów jest kierunek walcowania – źle wykonane gięcie może osłabić wytrzymałość arkusza, a co za tym idzie – parametry wytwarzanego przedmiotu.

Czy wybierać narzędzia wykuwane w matrycach, czy odlewane?

Panuje przekonanie, że wykuwane narzędzia są wytrzymalsze od tych odlewanych. Jest to zasadniczo prawdą, ale nie zawsze jest sens dopłacać za narzędzia przeznaczone dla specjalistów. Wykonywaniem matryc zajmują się specjalistyczne firmy, takie jak ta: https://sbg.barosz.pl/produkty/narzedziownia/matryce. Sprawia to, że wykonane w nich narzędzia posiadają maksymalną możliwą wytrzymałość, niezbędną w profesjonalnej pracy – do domowych zastosowań często wystarczą tańsze, odlewane klucze i inne narzędzia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here