Kiedyś stolarstwo niemal w całości opierało się na przyborach pokroju strugów, pił japońskich oraz włosowych czy ręcznych strugów. Jednak w obecnych czasach, dzięki znacznemu postępowi technologicznemu, coraz więcej tych przyrządów zastępowanych jest elektronarzędziami. Są one łatwe w obsłudze, precyzyjne, a przede wszystkim zapewniają ogromną wydajność. Dzięki temu mogą z nich korzystać zarówno profesjonaliści, jak i okazjonalni majsterkowicze. Zatem, które sprzęty warto kupić w pierwszej kolejności?

Marka sprzętu ma ogromne znaczenie

Pierwszą kwestią, którą zdecydowanie warto poruszyć, jest jakość kupowanych sprzętów. Wbrew pozorom praca z drewnem jest stosunkowo wymagającym zadaniem dla elektronarzędzi. Ich silniki muszą być na tyle mocne, by móc wydajnie poruszać dołączonym do urządzenia osprzętem – wiertłem, tarczą tnącą lub brzeszczotem czy ściernicą o agresywnym profilu ziaren. Elektronarzędzia pracujące w drewnie muszą też być w stanie sprostać sporej ilości unoszących się podczas pracy drobinek materiału. W szczególności dotyczy to szlifierek oraz wyrzynarek, które pracują w szczególnie dużym zapyleniu. Dlatego też ważne jest, by ich korpusy były odpowiednio chronione przed dostawaniem się ciał obcych do newralgicznych części urządzenia, takich jak silnik lub mechanizmy przekładni napędu. Dobrym przykładem tego, jak powinno się zabezpieczać elektronarzędzia, są produkty japońskiego przedsiębiorstwa Makita. Korpusy urządzeń oznaczonych symbolem XPT (Extreme Protection Technology) zapewniają podwyższoną odporność na działanie drobnych pyłków oraz wilgoci. Dzięki temu niestraszna im będzie praca w profesjonalnych zakładach stolarskich oraz przydomowych warsztatach. Makita przoduje też pod względem nowoczesnych rozwiązań technologicznych. W akumulatorowych urządzeniach dedykowanych ambitnym majsterkowiczom stosowane są silniki bezszczotkowe prądu stałego BLDC. Zapewniają one bardzo wysoką efektywność energetyczną, co pozwala im generować wysoką moc i jednocześnie pobierać stosunkowo niewielkie ilości prądu. W efekcie zestaw narzędzi Makita może długo działać na jednym naładowaniu akumulatora, zapewniając maksymalną swobodę pracy w każdych warunkach. Profesjonalnie wyposażona pracowania jest marzeniem każdego zapalonego stolarza. Jednak w praktyce, osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z drewnem nie potrzebują aż tak dużej ilości sprzętów. Od czego zatem zacząć zakupy?


Zestaw narzędzi Makita https://domitech.pl/product-pol-6052-Zestaw-narzedzi-Makita-COMBO-DLX3078TX1.html

Wiertarko-wkrętarka – uniwersalne urządzenie do wiercenia, skręcania oraz czyszczenia

Jednym z najprzydatniejszych elektronarzędzi do obróbki drewna jest wydajna wiertarko-wkrętarka Makita. Sprzęt ten w pracowniach stolarskich wykorzystywany jest przede wszystkim do wykonywania otworów w deskach, kantówkach oraz wszelkiego rodzaju płytach drewnopochodnych.
Dzięki zastosowaniu samozaciskowego uchwytu wiertarskiego, wiertarko-wkrętarka może współpracować z takim osprzętem jak m.in.:

  • wiertła do drewna, stali oraz betonu;
  • wiertła łopatkowe, skrętne, cylindryczne oraz spiralne;
  • pogłębiacze do drewna;
  • wiertła do konfirmantów;

Do wiertarko-wkrętarki Makita można też podłączyć uniwersalny adapter na bity. Umożliwi to wkręcanie oraz wykręcanie wkrętów oraz połączeń śrubowych, tym samym znacząco przyśpieszając zadania związane z montażem mebli.
Wiertarko-wkrętarka Makita pozwala na precyzyjną regulację prędkości obrotowej uchwytu wiertarskiego. W połączeniu z dwu- lub trzybiegową przekładnią (w zależności od konkretnego modelu) zapewnia to możliwość idealnego dobrania szybkości, z jaką zamontowany osprzęt będzie obrabiać materiał. Jest to szczególnie ważne podczas pracy z delikatnymi tworzywami sztucznymi, ceramiką, a także stopami metali. Jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać? Najlepiej taką, która jest zasilana akumulatorowo. Dzięki temu będzie można nią pracować w każdym miejscu, bez konieczności rozciągania przedłużaczy oraz martwienia się plączącymi się kablami.

Pilarka ukosowa z funkcją posuwu – niezastąpiona maszyna do cięcia desek

Kolejnym sprzętem, który powinien znaleźć się w każdym zestawie narzędzi, jest pilarka ukosowa Makita – najlepiej z funkcją posuwu. Jest to specjalistyczne urządzenie stolarskie, które pozwala na precyzyjne cięcie drewna zarówno pod kątem prostym, jak i również ukosowania w prawo oraz w lewo. Pilarka ukosowa pozwala też na odchylenie głowicy tnącej i cięcia pod kątem o 0 do 45° względem powierzchni roboczej. Przy odrobinie wprawy sprzęt ten może też być wykorzystywany do nacinania materiałów, tym samym umożliwiając wykonywanie płaskich oraz ściennych połączeń stolarskich.

Ukośnica to narzędzie, które w szczególności przyda się do takich zadań, jak:

  • budowa mebli na wymiar;
  • wykonywanie ram okiennych;
  • konstruowanie schodów;

Pilarka ukosowa z funkcją posuwu może być też używana do docinania ozdobnych listew przypodłogowych oraz skracania innych elementów dekoracyjnych. Standardowa tarcza tnąca poradzi sobie z litym drewnem, płytami drewnopochodnymi oraz tworzywami sztucznymi pokroju PVC. Ukośnicę można też wyposażyć w specjalne tarcze do cięcia stali oraz aluminium, tym samym jeszcze bardziej rozszerzając jej funkcjonalność.

Akumulatorowa wyrzynarka – narzędzie do precyzyjnego wykrawania kształtów

Żaden warsztat stolarski nie będzie kompletny, jeśli nie znajdzie się w nim przynajmniej jedna wyrzynarka zasilana akumulatorowo. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które służy do precyzyjnego wykrawania kształtów. Jego największą zaletą jest możliwość cięcia po łuku, co pozwala na wycinanie ozdobnych kształtów, takich jak okręgi, fale lub figury geometryczne.

Wyrzynarka akumulatorowa może również służyć do wykrawania konturów w drewnie, pozwalając tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. W połączeniu z szerokim asortymentem dostępnych brzeszczotów, które znajdziesz w ofercie sklepu Makita (kliknij, aby przejść do sklepu online), możliwe staje się także przecinanie tworzyw sztucznych, blachy oraz cienkiej stali.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here