Każdy element domu raz na jakiś czas wymaga konserwacji lub renowacji. Nie inaczej jest z ociepleniem – choć materiały, z których wykonuje się termoizolację należą do bardzo trwałych, z czasem i one się starzeją. Sprawdzamy, jak często należy wymieniać docieplenie stropodachu.

Jakie materiały wykorzystuje się przy dociepleniu stropodachu?

Obecnie najpopularniejszymi materiałami wykorzystywanymi przy termoizolacji są wełny mineralne, styropian, pianka poliuretanowa oraz celuloza. Każdy z nich ma swoje zalety; wełna mineralna czy styropian są łatwe w instalacji, podobnie jak pianka poliuretanowa, która do tego pozwala lepiej wypełnić szczeliny. Zwolennicy ekologicznych materiałów zapewne chętnie sięgną po celulozę, która nie dość, że powstaje praktycznie bez szkodliwego wpływu na środowisko, to jeszcze jest niepalna, i w przeciwieństwie do np. styropianu – w razie powstania pożaru nie wydziela szkodliwych oparów.

Są trzy główne metody montażu termoizolacji – nakładanie płyt, natrysk lub wdmuchiwanie. Podczas wznoszenia nowego budynku często nakłada się płyty – przebiega to najsprawniej, jeżeli uwzględni się izolację termiczną w pierwotnym projekcie domu. Również docieplenie stropodachu najlepiej jest przeprowadzić na etapie budowy – nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykonać je także w późniejszym terminie.

Docieplenie stropodachu – jak trwałe są stosowane materiały?

Zarówno wełny mineralne, jak styropian i celuloza mogą pełnić swoją funkcję bez utraty właściwości izolacyjnych nawet przez pięćdziesiąt lat. Oczywiście raz na kilka lat dobrze jest przeprowadzać audyt energetyczny, by upewnić się, czy izolacja wszędzie jest nienaruszona. Szczegółów dotyczących sugerowanych metod termoizolacji najlepiej szukać na stronach firm takich jak http://stropodachy.com.pl/docieplenia-stropodachow/. Niezależnie od tego, na którą metodę się zdecydujemy, warto sprawdzić wydajność energetyczną naszego budynku. Zadbanie o odpowiednie docieplenie stropodachu, jak i elewacji może realnie obniżyć nasze rachunki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here