Patrząc na obecną strukturę gospodarki światowej, można zauważyć, że coraz większy nacisk kładziony jest na kwestie, związane z szeroko pojętą oszczędnością energii w każdej jej formie. Tego rodzaju obraz sytuacji, jest bezpośrednio związany z tym, że tendencje światowe zmierzają ku zminimalizowaniu emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Aby to zrobić, istnieją różnego rodzaju metody, które pozwalają nam osiągnąć ten cel.

Jeżeli spojrzymy na to, co jest najbardziej opłacalną metodą uzyskania takiego rezultatu, jest niewątpliwie działanie na rzecz poprawienia izolacji w danej jednostce budowlanej. Jeżeli mamy świadomość tego, że styropian w strukturze naszego budynku praktycznie nie istnieje, okna są nieszczelne, a podłoga niezaizolowana, to możemy jednoznacznie stwierdzić, że najbardziej opłacalnym działaniem w celu zaoszczędzenia energii będzie inwestycja w dodatkową izolację domu. W tym miejscu, pojawia się temat taki jak ocieplanie poddasza oraz korzyści i przesłanki jakie z tym idą. Jeżeli chcemy w drastyczny sposób zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła przez przegrody naszego domu, może okazać się, że ocieplanie poddasza to najlepsza z możliwych metod dostępnych na rynku.

Skala opłacalności tego rozwiązania w bardzo dużym stopniu zależy od tego, czy nasz strych jest ogrzewany czy nie. Jeżeli tak, ocieplanie poddasza dodatkową warstwą struktury izolacyjnej, takiej jak wełna mineralna albo styropian odpowiedniej gradacji ma zastosowanie na suficie naszego poddasza, a więc w bezpośrednim kontakcie z dachem od strony wewnętrznej. Jest tak ze względu na to, że w ten sposób ograniczamy straty ciepła pomiędzy ogrzewanym pomieszczeniem analizowanym, którym w tym przypadku jest strych, a otoczeniem zewnętrznym. Różnica temperatura pomiędzy obydwoma analizowanymi ośrodkami jest na tyle duża, że transfer ciepła przyjmuje stosunkowo duże wartości. Z racji tego, całkowity transfer nie może zostać zmniejszony poprzez zmniejszenie gradientu temperatur pomiędzy ośrodkami lecz trzeba zaradzić temu w inny sposób.

W tym miejscu, z pomocą przychodzi nam proces, którym jest ocieplanie poddasza. Dzięki temu zabiegowi, wpływamy na inny element równania związany z transferem ciepła, a mianowicie opór całkowity przewodzenia ciepła przegrody. Im lepsza izolacja, tym większa wartość oporu przewodzenia ciepła, a więc mniejsza wartość współczynnika przewodzenia ciepła, który jest do wcześniej wspomnianej wielkości fizycznej odwrotnie proporcjonalny.

Sytuacja ma się inaczej, gdy mamy do czynienia z poddaszem, które nie jest bezpośrednio ogrzewane i nie ma swojego własnego wymiennika ciepła. W tym momencie, jeżeli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie ocieplenie podłogi poddasza w celu uniknięcia transferu nadmiernego ciepła z kondygnacji znajdującej się o poziom niżej względem poddasza. Tego rodzaju działanie pozwala oszczędzić nam sporą ilość pieniędzy. Reasumując, termomodernizacja budynku, to jeden z najbardziej opłacalnych procesów polegających na oszczędzeniu energii cieplnej i często pośrednio elektrycznej w naszym domu. Warto poczytać na temat dotacji na termomodernizacje budynków, które w Polsce zaczynają być coraz bardziej finansowane z racji zmiany polityki energetycznej naszego kraju.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here