W dzisiejszych czasach, w każdej dziedzinie życia zaczęto wprowadzać nowe, często kontrowersyjne rozwiązania, można pokusić się nawet o stwierdzenie, iż czym coś jest dziwniejsze, tym bardziej atrakcyjne. Przekonanie takie dotknęło również budownictwo, a przykładem mogą być domy z kontenerów, stanowiące ciekawą alternatywę dla długowiekowych technologii. Adaptacja kontenerów morskich na domy stała się tak powszechna, że powstało wiele firm, specjalizujących się zarówno w projektowaniu, jak i wykonawstwie w tym zakresie.

Domy z kontenerów posiadają wiele zalet, a najważniejsza z nich jest krótki okres realizacji, nieprzekraczający trzech miesięcy. Nadmienić należy jednak, iż istnieje możliwość wzniesienia takiego obiektu, nawet w przeciągu kilkunastu dni. Budynki należą do grupy określanej jako budownictwo modułowe, która skupia wszelakie obiekty, utworzone z segmentów. Kontenery można wykorzystać do wzniesienia budynków przemysłowych, takich jak hale, magazyny, szwalnie, rzeźnie, budynki gastronomiczne.

Bardzo często są one wykorzystywane jako obiekt tymczasowy, czyli w wersji mobilnej, stanowiąc szatnię dla gwiazd podczas festiwali lub stołówkę dla ekipy filmowej. W tej technologii wykonywane są również biura, często o bardzo fantazyjnym wykończeniu, a także tymczasowe szkoły i przedszkola, na przykład podczas remontu dotychczasowych siedzib. Architekci mają jednak największe pole do popisu i fantazji gdy projektują domy z kontenerów. Obiekty takie mogą służyć jako domki letniskowe, altany na ogródkach działkowych, a także jako budynki mieszkalne, które swoim standardem czasem prześcigają nawet nowoczesne budynki wznoszone w tradycyjnych technologiach.

Domy z kontenerów, w przypadku korzystnych warunków gruntowych, posadawia się w bardzo prosty sposób, poprzez ich ustawienie na przygotowanych bloczkach, służących wypoziomowaniu obiektów. Ważne jest również, aby przed ułożeniem elementów betonowych dokonać stabilizacji gruntu, zapewni to bowiem równomierne osiadanie budynku. Domy z kontenerów o dużych gabarytach posadawia się na stopach fundamentowych, zlokalizowanych w narożach obiektu i na skrzyżowaniu się ścian nośnych.

domy z kontenerów

Fundamenty, zgodnie z wytycznymi obowiązującymi dla tradycyjnych budynków, powinny sięgać do strefy przemarzania gruntu. Fundamentowanie należy zawsze rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę na jakich gruntach będą posadowione domy z kontenerów.
Aby zacząć planować wygląd swojego domy, należy zapoznać się z jakimi modułami składowymi mamy do czynienia. Domy z kontenerów wznosi się z pojemników morskich, które mogą być zarówno nowe, jak i używane.

Konstrukcja nośna kontenera jest szkieletowa i stanowi ją rama stalowa, która jest zazwyczaj wykonana z profili zamkniętych, walcowanych. Elementy te muszą zostać odpowiednio zabezpieczone, poprzez ich piaskowanie oraz pokrycie lakierem antykorozyjnym, co pozwoli ograniczyć podatność konstrukcji na czynniki środowiska, a także zachować ich trwałość i wytrzymałość. Domy z kontenerów posiadają ściany wykonane z blachy, koniecznie ocynkowanej, która jest wzmacniana i usztywniana po bokach, a następnie wypełniana materiałem izolacyjnym, w celu ograniczenia strat ciepła.

Jako izolacje stosuje się wełnę mineralną lub sztywne płyty poliuretanowe PUR, a technologia ich montażu jest identyczna jak w budownictwie tradycyjnym. Podłogi i sufity również są wykonywane z blachy oraz izolowane. Domy z kontenerów posiadają okładziny wewnętrzne ścian, wykonane z płyt wiórowych, laminowanych lub z płyt gipsowo-kartonowych.

Wykończenie zewnętrzne obiektu zależy od preferencji inwestora, a może być ona bardzo urozmaicone, ponieważ istnieje możliwość zastosowania wszystkich rozwiązań, przeznaczonych dla typowych obiektów. Istotny jest również wymiar pojemnika, z którego będziemy korzystać, najczęściej wykorzystuje się kontenery morskie, których długość wynosi dwanaście metrów, szerokość dwa metry, a wysokość trzy metry.

kontenery

Tak jak w przypadku każdego budynku, domy z kontenerów muszą mieć zaprojektowane, a następnie wykonane instalacje, które pozwolą na ich bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Instalacje wykonywane są zazwyczaj identycznie jak w budownictwie tradycyjnym, a firma wznosząca obiekt poprowadzi je, w ramach kompleksowej usługi.

Omawiając tego typu budynek, należy również wspomnieć o kosztach jego wzniesienia. Domy z kontenerów są zazwyczaj wyceniane przez wielousługowe przedsiębiorstwa, oferujące zarówno wykonie projektu jak i wzniesienie obiektu, począwszy od przygotowania podłoża pod fundamenty, a skończywszy na pracach wykończeniowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWiosenne mycie elewacji
Następny artykułDom pasywny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here