Współczesne budownictwo nie od dziś poszukuje nowych możliwości, technologii oraz rozwiązań, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że im obiekt wygląda dziwaczniej, tym jest bardziej atrakcyjny.

Przykładem takich realizacji są domy kopułowe, które są tworzone na wzór obiektów wykonywanych z lodu przez Eskimosów, zwanymi igloo. Obiekty te kojarzą się również z siedzibami przybyszy z obcych planet, gdyż często są one wykorzystywane w filmach science fiction. W ostatnich latach kształt sklepienia zaczął być również stosowany do tworzenia obiektów mieszkalnych, jednak do tej pory nie osiągnęły one dużej popularności.

Domy kopułowe mają bowiem wiele wad oraz zalet, a ich ekstrawagancki wygląd nie każdemu odpowiada.
Jedną z głównych zalet tego typu obiektów jest osiągnięcie najkorzystniejszego stosunku objętości do powierzchni, który pozwala na uzyskanie maksymalnej kubatury, przy minimalnym zużyciu materiałów.

Reasumując domy kopułowe możemy wykonać przy wykorzystaniu mniejszej ilości nakładów niż obiekty tradycyjny. Kolejną zaletą jest oszczędność środków, jakie trzeba przeznaczyć na ogrzewanie, sferyczny kształt sprawia bowiem, iż obiekt nie posiada naroży, w których zazwyczaj występują mostki termiczne, powodujące ogromne straty ciepła. Prowadzi to do tego, iż właściwie wykonane domy kopułowe mogą być obiektami energooszczędnymi.

Ważną kwestią są również obciążenia występujące w obiekcie

Układowi sferycznemu towarzyszy równomierny rozkład sił, a także nisko położony środek ciężkości, co skutkuje tym, iż domy kopułowe mogą być wznoszone z lekkich materiałów.

Należy nadmienić, iż konstrukcja obiektu, przy zastosowaniu tego typu wyrobów. będzie tak wytrzymała jak w przypadku budowy tradycyjnych budynków, wykorzystując materiały o dużo lepszych parametrach wytrzymałościowych. Duża odporność na obciążenia doprowadziła do tego, iż domy kopułowe są bardzo popularne w Japonii, gdzie stanowią one konstrukcje doskonale sprawdzające się przy trzęsieniach ziemi oraz huraganowych wiatrach.

domy kopułowe

Kolejną zaletą tego typu obiektów, która pozwala na ich zastosowanie na terenach, będących pod wpływem opisanych powyżej oddziaływań atmosferycznych, jest fakt, iż nie posiadają one dachów, które zazwyczaj jako pierwsze ulegają zerwaniu oraz uszkodzeniu. Cała konstrukcja jest bowiem wykonywana jako jednorodna, z takich samych materiałów i nie zachodzi konieczność ponoszenia kosztów na pokrycia. Domy kopułowe znajdują również zastosowanie na terenach, na których występują obfite opady śniegu, gdyż nie ma konieczności odśnieżania dachu, ze względu na to, iż opad nie zalega.

Konstrukcja obiektów sferycznych różni się od pozostałych tym, iż nie wykonuje się w ich wnętrzu ścian nośnych, wszystkie naprężenia są bowiem przenoszone przez układ zewnętrzny. Jest to dużym ułatwieniem przy urządzaniu pomieszczeń, gdyż domy kopułowe można w dowolnej chwili przearanżować.
Kolejną zaleta jest również to, iż obiekty te można wykonać z elementów prefabrykowanych, co znacznie skraca czas budowy.

Domy kopułowe mają również wady, a obecnie w naszym kraju największy problem dotyczy znalezienia wykonawców, którzy chcieliby się podjąć takiego zadania. Trudność ta wynika z małej popularności obiektów sferycznych w Polsce, co bezpośrednio wiąże się z brakiem doświadczenia firm budowlanych w tym zakresie. Niektóre przedsiębiorstwa są skłonne podjąć się takiego zadania, jednak ze względu na znikome obeznanie w temacie, zawyżają często koszty usługi, aby uwzględnić mogące wystąpić komplikacje oraz ryzyko. W konsekwencji może to doprowadzić do tego, iż inwestor zapłaci więcej niż za budynek w technologii tradycyjnej.

w domu

Domy kopułowe sprawiają również trudności na etapie ich aranżacji. Problemem są przede wszystkim meble, które produkuje się dla tradycyjnych obiektów, o prostopadłych, prostych ścianach.

Domy kopułowe posiadają natomiast przegrody zakrzywione w pionie oraz poziomie, przez co ich wyposażenie musi zostać wykonane pod zamówienie, ponieważ tylko takie rozwiązania pozwolą w pełni wykorzystać powierzchnię użytkową obiektu. W przypadku większych budynków wykonuje się ścianki działowe, których proste powierzchnie można wykorzystać do montażu tradycyjnych szafek.

Istotną kwestią jest również estetyka zagospodarowania terenu. Domy kopułowe, które są wkomponowane w osiedla z zabudową tradycyjną, wyglądają zazwyczaj śmiesznie, dlatego tego typu obiekty korzystniej jest wznosić jako wolnostojące, w znacznej odległości od pozostałej zabudowy, gdzie ich futurystyczny wygląd będzie odbierany jako atrakcyjny.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here