Ostatnimi czasy domy parterowe zyskują na popularności. Chętnie budowane za granicą, a w Polsce wciąż rzadko spotykane domy różnią się pod kilkoma względami od tych tradycyjnych, piętrowych. Mają one zarówno swoje zalety jak i wady, które na pewno trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze projektu.

Dom parterowy – idealne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych lub starszych

Dla każdej osoby, która ma problemy z poruszaniem się, schody stanowią ogromną barierę, niekiedy nie do pokonania. Jeżeli wśród domowników znajduje się osoba starsza lub niepełnosprawna, z pewnością doceni projekt domu parterowego, po którym będzie mogła się swobodnie poruszać i poczuć większą niezależność. Dobrze zaprojektowana przestrzeń, bez schodów i barier w postaci wąskich przejść, będzie azylem dla osoby, która ma trudności z poruszaniem się.

Dom parterowy – dla rodziny z małymi dziećmi

Schody stanowią barierę nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także dla dzieci. Mali domownicy najczęściej nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. Istnieją oczywiście różnorakie zabezpieczenia w postaci specjalnych drzwi i barierek, ale nie chronią one w stu procentach dziecka przed groźnym upadkiem ze schodów. Jeżeli planujemy dom dla rodziny z dziećmi, opcja parterowa może okazać się idealnym rozwiązaniem. Pod uwagę należy również wziąć malutkich milusińskich. Małe pieski lub inne zwierzęta domowe niewielkich gabarytów, również mogą mieć problem z pokonaniem schodów, co może być w codziennym życiu problematyczne.

Dom parterowy – piękny wygląd

Kwestie estetyczne są sprawą indywidualną, aczkolwiek nie ma co ukrywać – domy parterowe prezentują się o wiele ciekawiej niż te piętrowe. Oprócz wyglądu zewnętrznego, ważne jest też to, jak dom zostanie urządzony w środku. W przypadku budowli parterowej do dyspozycji jest zdecydowanie więcej przestrzeni, co daje nieograniczone możliwości ciekawych aranżacji. Taka opcja będzie idealna dla fanów otwartych, pełnych światła pomieszczeń.

Dom parterowy – niższy koszt budowy

dom parterowy w lesie

Budowa domu parterowego jest przeważnie niższa niż domu piętrowego o podobnym metrażu. Wynika to z braku konieczności stawiania schodów, ani skomplikowanych umocnień i balkonów. Koszty budowy podnosi natomiast duża powierzchnia dachu. Przy wyborze projektu należy pamiętać, aby wybrać ten o jak najmniej skomplikowanym sklepieniu, gdyż wszelkie udziwnienia znacznie zwiększą cenę.

Dom parterowy – szybsze prace budowlane

Jak już wspomniano wyżej, dom parterowy nie wymaga stawiania skomplikowanych konstrukcji, takich jak schody, czy balkony, stąd jego budowa jest łatwiejsza. Co za tym idzie – prace powinny posuwać się naprzód szybciej, niż w przypadku domu piętrowego. Istnieje również mniejsze ryzyko błędów wykonawczych i konstrukcyjnych. Jeżeli zależy nam na czasie, warto rozważyć taką opcję. Wybierając budowę domu parterowego unikniemy wielu nerwów związanych z niekompetencją ekipy budowlanej.

Dom parterowy – dużo większa powierzchnia

Powierzchnia domu parterowego jest jego zaletą pod względem możliwości aranżacji, ale niestety wadą, jeśli chodzi o jego umiejscowienie na działce. Zajmuje on sporą część gruntu, a jeśli nie dysponujemy dużą działką, jest to problematyczne. Albo dom się nie zmieści, albo też zabiera sporo z powierzchni przyszłego ogródka. Wybierając działkę pod dom parterowy, trzeba mieć na uwadze jego spore gabaryty i wybrać taką o możliwie największej powierzchni. Problemem może być również dopasowanie kształtu domu do kształtu działki, na przykład ciężko będzie go ulokować na wąskiej przestrzeni, gdyż zaburzałoby to układ pomieszczeń wewnątrz. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się dom piętrowy.

dom parterowy

Dom parterowy – kłopoty z dopasowaniem do otaczającej architektury

Aby uzyskać zgodę na budowę domu, należy wcześniej przedłożyć jego projekt. Urzędnicy sprawdzają, czy budowla dopasuje się do pozostałej architektury na danym terenie. Istnieją miejsca, gdzie taki dom może nie pasować do otoczenia, np. w okolicach górskich. Wybierając projekt domu trzeba mieć niestety na uwadze również otaczające budowle tak, aby mógł wpasować się w danym terenie. Niestety może zdarzyć się tak, iż urzędnicy nie zgodzą się na budowę domu parterowego, gdyż jego kształt i forma nie pasują do planu zagospodarowania przestrzeni.

Dom parterowy – większe koszty utrzymania

Poważną wadą domów parterowych są większe koszty utrzymania, w porównaniu z domem piętrowym. Jest to związane z większą powierzchnią ścian zewnętrznych, przez które ciepło szybciej ucieka. Wiąże się to z wyższymi kosztami ogrzewania i trudnościami w uzyskaniu pożądanej temperatury, zwłaszcza zimą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here