Konserwacja urządzeń, szczególnie tych narażonych na ciężkie warunki – takie jak częsta zmiana temperatur lub skrajnie wysokie lub niskie temperatury jest kluczowa dla długiego i bezawaryjnego funkcjonowania. Bywa, że usterka jednej maszyny powoduje przestój całego zakładu – nie trzeba podkreślać, że im większy zakład, tym większe straty generuje taka nieprzewidziana przerwa w pracy. Aby uniknąć takich sytuacji, ważne jest regularne dbanie o stan techniczny urządzeń – a także ich czystość.

Czyszczenie kotłów – na czym polega?

Kotły są szczególnie narażone na zanieczyszczenie całej instalacjami osadami kamiennymi i sadzą. Tam, gdzie podgrzewana jest woda, powstaje kamienny osad – może on z czasem powodować mniejszą przepustowość instalacji, a także działać jako izolacja termiczna i obniżać w ten sposób ogólną wydajność urządzenia. Z kolei sadza i zatykanie się dróg ujścia dymu może stwarzać zagrożenie, zwłaszcza dla osób pracujących w bezpośredniej bliskości kotła. Dlatego ważny jest regularny przegląd mający na celu sprawdzenie sprawności działania i przepustowości poszczególnych części urządzenia.

Czyszczenie kotłów składa się z kilku różnych czynności. Najważniejsze z nich to dbanie o czystość komory spalania i pilnowanie, by na bieżąco usuwać popiół oraz kontrolowanie instalacji odprowadzających spaliny. Część z prac konserwacyjnych wokół kotła pracownicy mogą wykonywać samodzielnie, jednak czasami korzystniej jest oszczędzić na czasie i wezwać firmę, która zrobi to sprawnie i skutecznie.

Kto przeprowadza czyszczenie kotłów?

Czyszczenia kotłów nie należy mylić z serwisowaniem. Jeżeli chodzi o kalibrację i drobne naprawy, to konieczne jest zwrócenie się do serwisu. Jeżeli jednak kocioł po prostu wymaga czyszczenia, to warto wezwać firmę doświadczoną w tego typu zleceniach, jak np. https://makowskimis.eu/. Takie firmy specjalizują się w czyszczeniu różnego rodzaju urządzeń przemysłowych, w tym kotłów, a do tego dysponują specjalistycznym sprzętem, który umożliwia szybkie i kompletne wykonanie zlecenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here