Póki co żadnej firmie nie udało się utworzyć takich mebli, które nawet niepielęgnowane cały czas prezentowałyby się idealnie. Inwestując w nowe szafki czy półki, automatycznie należy zacząć o nie właściwie dbać. Sposób pielęgnacji powinien być dostosowany do rodzaju konkretnego materiału. Jak zatem zadbać o klasyczne drewno, a raczej wykonane z niego meble, aby były one dumą całego budynku mieszkalnego?

Drewniane meble do salonu bardzo często czyści się przy pomocy środków zawierających różnego rodzaju oleje bądź woski. Olej lniany, w pełni naturalna substancja, wyjątkowo dobrze sprawdza się na wyrobach hebanowych. Nadaje im subtelny połysk i wygładza ich powierzchnię, dzięki czemu zaczyna ona efektownie błyszczeć i zachwycać swoją elegancką strukturą. Ogólnie rzecz biorąc środki zawierające wosk bądź naturalne oleje nie tylko dbają o czystość drewna, ale też potrafią stworzyć na nim warstwę bariery ochronnej. Dzięki nim na meblach nie będzie gromadzić się kurz czy pył. Zachwycą one dodatkowo swoim niewątpliwym blaskiem – efekt zastosowania oleistych substancji.

Wybór właściwych środków czyszczących zazwyczaj sprawia ludziom najwięcej trudności. Po sięgnięciu po teoretycznie bardzo dobry produkt, mało kto przejmuje się tym, w jaki sposób naniesie go na swoje drewniane meble. A akcesoria przeznaczone do sprzątania też mają znaczenie! Nieodpowiednie mogą uszkodzić strukturę mebli, doprowadzić do pojawienia się na niej ubytków czy nawet sporych zarysowań. Tak właśnie działają druciaki, szczotki o twardym włosiu oraz twarde i sztywne gąbki. Najlepiej zastąpić je miękkimi gąbeczkami lub klasycznymi ściereczkami, wykonywanymi ze zwartych i zbitych włókien. Istnieją też specjalne artykuły, dzięki którym można znacznie łatwiej sprzątać drewniane meble do salonu. Kosztują one nieco więcej od zwykłych szmatek czy gąbek, ale jako że kupuje się je wyłącznie raz na kilka miesięcy, każdy powinien sobie pozwolić na taką inwestycję.

Warto też wspomnieć o tym, że nie każdy rodzaj drewna wolno czyścić w ten sam sposób. Istnieją różnorodne gatunki tego materiału i każdy z nich posiada odmienne wymagania. Przykładowo – meble woskowane należy regularnie woskować. Wolno to robić jedynie delikatnymi i miękkimi ściereczkami, najlepiej tymi wykonywanymi z czystej bawełny. W przypadku drewna naturalnego nie tyle ważny jest wybór odpowiednich środków czyszczących czy akcesoriów, a metodyka pracy. Naturalne powierzchnie należy przecierać wzdłuż występujących na nich słojów. Nie jest to trudne, ale zdecydowanie czasochłonne. Za najbardziej wymagające uznaje się natomiast meble lakierowane. Te z kolei należy regularnie pastować, aby zapewnić im lepszą trwałość i perfekcyjny wygląd.

Drewniane meble do salonu to zdecydowanie najpopularniejsze produkty, najczęściej goszczące w polskich pokojach dziennych. Teoretycznie każdy potrafi je czyścić, jednak nie każdy robi to w sposób prawidłowy. Warto na pewno odkryć wymagania poszczególnych gatunków drewna i dostosować do własnych produktów właściwy rodzaj pielęgnacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here