Jeśli tylko nasze warunki mieszkaniowe stwarzają taką możliwość, warto zadbać o ty, by dziecko miało własny pokój, a żeby taki pokój urządzić, wcale nie trzeba też przeznaczać na ten cel nie wiadomo jakich środków. Od góry pieniędzy, znacznie bardziej liczą się w tej kwestii kreatywność i pomysłowość.
Pokój dziecka, nawet niewielkich rozmiarów, może sprawiać wrażenie znacznie większego niż jest w rzeczywistości. Dostępne na rynku meble dziecięce i młodzieżowe stwarzają takie możliwości dzięki połączeniu kilku funkcji w jednym komponencie. I tak na przykład, bez problemu możemy znaleźć regał, w który jednocześnie zostało wbudowane biurko, a nawet łóżko. W przypadku pokoju dzielonego przez rodzeństwo, fajnym rozwiązaniem są łóżka piętrowe, dzięki czemu pokój zyskuje więcej miejsca do zabawy i innych codziennych aktywności. W sklepach bez problemu można także kupić pufy czy stoliki, które jednocześnie mogą być składzikiem dziecięcych skarbów. Żeby nie nadwyrężać mocno domowego budżetu, takich dziecięcych i młodzieżowych mebli warto poszukać na rynku wtórnym. Tutaj pomocne mogą się okazać popularne portale aukcyjne, sąsiedzkie tablice ogłoszeniowe, tematyczne grupy w mediach społecznościowych czy też po prostu „rozpuszczenie wici” po rodzinie i znajomych. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wraz z upływem czasu i dorastania dziecka, jego pokój będzie przechodził co najmniej kilkukrotne metamorfozy (trudno oczekiwać, by nastolatek dobrze się czuł w otoczeniu dziecięcych, kolorowych i niewielkich rozmiarów mebelków), a my bez żalu pozbędziemy się już nieatrakcyjnych dla naszej pociechy rzeczy. Meble dziecięce i młodzieżowe mogą mieć też charakter uniwersalny i takich właśnie rozwiązań warto na rynku szukać. Wówczas będą „rosły” razem z dzieckiem. Świetnie się tutaj sprawdzą meble klasyczne, w stonowanych kolorach i z naturalnych materiałów.
Dziecięcy pokój bez trudu ozdobimy stosując powszechnie dostępne i proste rozwiązania typu – fototapeta, wesołe wzorki na ścianach, kolorowe obrazki itp. Jeśli nie planujemy zakupu mebli dedykowanych dla dzieci, a chcielibyśmy nadać im bardziej dziecięcego charakteru, to warto nieco zmodyfikować te, które już posiadamy np. poprzez ciekawą okleinę, wymianę gałek w drzwiczkach od szafek i w szufladach itp. Podobnie rzecz wygląda w przypadku łóżka czy wypoczynku. Jeśli nie planujemy zakupu specjalnego łóżka dla dzieci, bez problemu możemy wykorzystać normalnych rozmiarów tapczan, kanapę czy sofę. Wówczas wystarczy zainwestować w ciekawą narzutę lub kapę i sprawę mamy załatwioną.
Przy urządzaniu dziecięcego pokoju warto kierować się przede wszystkich zdrowym rozsądkiem, a nie przemijającymi modami. Pokój dziecięcy ma być przede wszystkim miejscem bezpiecznym, umożliwiającym wypoczynek po intensywnym dniu w przedszkolu czy szkole i zapewniającym trochę przestrzeni do nauki i zabawy. Nie musi wyglądać jak z żurnala. Ważne, by dziecko czuło się w nim dobrze i miało poczucie, że jest to kawałek jego przestrzeni, za którą odpowiada.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here