Górnik jest to pracownik kopalni odkrywkowej. Do jego codziennych obowiązków należy wydobywanie surowców energetycznych, skalnych oraz metalicznych. Najczęściej jest to Węgiel, sól siarka, ropa naftowa, gaz ziemny, rudy srebra cynku oraz ołowiu. Zdarza się, że w swojej pracy górnik wydobywa złoża wód mineralnych. Co należy do obowiązków pracownika na takim stanowisku? Jak wygląda praca? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-gornika-sprawdz-i-przekonaj-sie-co-robi-gornik/

Czym zajmuje się górnik?

Górnik będzie zajmował się wydobywaniem węgla. Jest to proces bardzo złożony, niebezpieczny i trudny. Aby móc eksploatować złoża, wraz z zespołem należy dokonać odpowiednich przygotowań. Na początku należy drążyć głębokie szyby, a następnie odpowiednio zabezpieczyć. W kopalni specjaliści są odpowiednio podzielenie. Podział ich pracy jest ścisły. Pod ziemią z kolei za pomocą specjalnych maszyn tworzą się korytarze, aby dostać się do wartościowych partii surowca. Powstałe w ten sposób dziury należy szybko zabezpieczać oraz uzupełniać. Wszystko jest po to, aby całość nie zawaliła się górnikom na głowy. Używane są do tego specjalne posadzki. W pracy górnik używa specjalistycznych narzędzi do pozyskiwania surowców. Robi to przez ściśle określony sposób. Od tego procesu zależy bezpieczeństwo własne i współpracowników.

System pracy górnika

Górnik pracuje zazwyczaj na 4 zmiany. Każda kopalnia posiada jednak swoją własną organizację pracy oraz metodologia wydobycia surowców. Praca pod ziemią nie trwa długo. Sporo czasu zajmuje samo ubranie się, wjazd na odpowiedni poziom kopalni i dotarcie do miejsca aktualnego wydobycia. Wszystko to powoduje, że czas pracy górnika może wynieść zaledwie 4 godziny w ciągu dnia. W dzisiejszych czasach w proces logistyczny w kopalniach uległ sporej optymalizacji. Dzięki temu wszystko przebiega sprawniej i szybciej.

Zobacz też: http://mamy-dom.pl/gornik-jak-nim-zostac/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here