Jak zaoszczędzić na budowie domu? To pytanie nurtuje większość z tych, którzy zdecydowali się zrezygnować z własnego M i wybudować dom. Oszczędzać na materiałach? Ekipie budowlanej? A może na projekcie? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w kilku słowach.

1. Projekt. Rynek gotowych projektów budowlanych w ostatnich latach rozwija się bardzo prężnie. To, że zdecydujemy się na projekt gotowy nie oznacza, że dom nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Obecnie wiele firm projektowych jest już na tyle elastyczna, że dopuszcza zmiany w istniejących już projektach. Dzięki temu, za niewielką opłatą, jesteśmy w stanie dokonać niewielkich przeróbek, by nasz dom mógł być naprawdę idealny.

2. Metraż. Obecnie najbardziej popularnym metrażem dla rodziny 2+2 jest ok. 100 m 2. Jest to optymalny metraż, który pozwoli zaspokoić potrzeby rodziny, a jednocześnie nie obciąża nas zbytnimi kosztami budowy, a następnie utrzymania zbędnego metrażu.
Szacuje się, że koszt budowy każdego dodatkowego pokoju to ok. 30 000 zł. Jeżeli jednak dodatkowe metry są dla nas niezbędne taniej jest wybudować dom z poddaszem użytkowym niż rozbudowywać go w parterze.

Musimy liczyć się z tym, że domy tanie w budowie charakteryzują się mniejszym dachem. Koszt dachu jest bardzo wysoki. Jesteśmy w stanie zaoszczędzić, jeżeli wybudujemy dach dwuspadowy, a nie wielospadowy (każdy spad wiąże się z dodatkową pracą, materiałami, a co za tym idzie znacząco podnosi nam koszt wykonania).

3. Ogrzewanie. I tu dopiero zaczynają się problemy. Wybudowanie domu jest jedną sprawą. Myślę jednak, że dużo ważniejszym kosztem jest utrzymanie domu. Koszty ogrzewania, bądź chłodzenia domu są najpoważniejszymi wydatkami, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć użytkując nasz dom. Nie możemy oszczędzać na ogrzewaniu.

Założenie ogrzewania jest kosztem jednorazowym, z wydatkami na ogrzewanie będziemy borykać się wiele długich lat, jeśli nie do końca życia.
Zgodnie ze statystykami najpopularniejszym ogrzewaniem w niewielkich domach (do 120 m 2) jest ogrzewanie gazowe. Jest to około 42% nowo budowanych domów. W domach większych, czyli powyżej 120 m 2, to ogrzewanie przestaje spełniać swoją funkcję. Ten typ domów raczej jest wyposażony w instalacje na paliwo stałe.

tani dom

4. Dom o konstrukcji szkieletowej. Domy tanie w budowie często są tak zwanymi domami o konstrukcji szkieletowej. Co to znaczy? Domy te powstają na bazie drewnianej, lekkiej konstrukcji. Składane są z elementów prefabrykowanych. Taki system budowy zapewnia szybki postęp prac budowlanych. Specjalistyczne firmy są w stanie wybudować tego typu dom w 3 miesiące, bez względu na porę roku.

Domy są trwałe (szacuje się, że mogą przetrwać do 100 lat). Energooszczędne. I bardzo wygodne do potencjalnej przebudowy bądź rozbudowy w przypadku powiększenia rodziny. To, że zdecydujemy się na dom o konstrukcji szkieletowej nie oznacza, że będzie on identyczny jak wszystkie inne. Domy te mogą wyglądać jak murowane, można pokryć płytkami klinkierowymi, czy deskami elewacyjnymi.

5. Panuje przekonanie, że domy tanie w budowie powstają systemem gospodarczym. Czy jest to prawda? Myślę, że jest to pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z budujących ma inną znajomość sztuki budowlanej. W tym przypadku nie spotykamy się z fachowcem. Jeżeli decydujemy się na system gospodarczy musimy pamiętać, że jesteśmy zmuszeni korzystać z pomocy rodziny, znajomych. Często pomoc ta jest ograniczona, gdyż większość z pomagających nam osób ma stałą pracę, a pomagać przychodzą popołudniami i wieczorami. Czas powstawania domu wydłuża się wtedy znacząco.

domy tanie w budowie

Pytanie, co jest dla nas korzystniejsze, wynajęcie firmy budowlanej, która w krótszym czasie upora się z praca, czy zaoszczędzenie pieniędzy kosztem wydłużenia czasu. Mam wrażenie, że często budujący wyolbrzymiają zdolności swoje i znajomych i nie doceniają wszystkich przeciwności losu, które przy budowie i remoncie zawsze na nas spadają.
Decydując się na budowę domu musimy rozważyć wiele aspektów zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac.

Domy tanie w budowie na pewno muszą być świetnie przemyślane, zaplanowane

To, że zaoszczędzimy w trakcie budowy wcale nie musi znaczyć, że taki dom będzie drogi w eksploatacji. Oszczędzając w przemyślany sposób, czyli na przykład nie rozbudowując domu ponad miarę, jesteśmy w stanie uzyskać zadowalający efekt. Co innego grozi nam, gdy będziemy oszczędzać na materiałach. Faktycznie może i dom wybudujemy taniej tylko jak będą wyglądały koszty eksploatacji? Budowa domu jest ogromnym wyzwaniem, ale jak to mówią „nie taki diabeł straszny”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomy z keramzytu
Następny artykułKredyt na dom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here