Gdy przychodzi jesień i na zewnątrz robi się coraz chłodniej, zaczynamy myśleć o włączeniu kaloryferów. Ogrzewanie jest niezbędne zimą, przydaje się też wiosną i wczesną jesienią. Nasza strefa klimatyczna bywa kapryśna. Dostępne są różne paliwa używane w piecach. Wciąż najczęściej spotykane są piece węglowe, choć coraz większą popularnością cieszą się te gazowe. Polacy inwestują też w tzw. solary, czyli kolektory słoneczne. Koszty są duże, ale po kilku latach pozyskiwania energii w ten sposób, pieniądze mogą się zwrócić. Jeśli planujesz budowę domu, warto wziąć pod uwagę taką możliwość.
A może postawić na gaz?
Osoby przywiązujące dużą wagę do ekologii, wybierają gaz do ogrzewania budynków. Jeśli zależy nam na eliminowaniu smogu, gaz ziemny jest dobrym wyborem. Nowoczesne piece węglowe są już bardziej ekologiczne od swoich starszych poprzedników, ale z założenia spalanie gazu mniej zanieczyszcza powietrze. Jest o co walczyć, bo w Polsce w okresie grzewczym stężenie pyłów zawieszonych i innych szkodliwych substancji jest bardzo wysokie. Zamiast cieszyć się świeżym powietrzem, trujemy się.
Spalanie węgla emituje zdecydowanie więcej CO2, niż w przypadku paliwa gazowego. Piece i kotły gazowe są też mniej problematyczne od węglowych – nie trzeba poświęcać im tak dużo uwagi i jeśli działają poprawnie, wystarczy raz do roku zrobić przegląd. Najpierw jednak trzeba dokonać wyboru, a okazuje się, że są różne rodzaje pieców gazowych.
Pomagamy dobrze wybrać
Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na specyfikację urządzenia. Piec gazowy jednofunkcyjny jest w stanie zasilić tylko centralne ogrzewanie. Dlatego niezbędnym dodatkiem jest w tym przypadku zasobnik. Zbiornik ma wymiennik ciepła, co pozwala na ogrzewanie wody, która dociera do kranów w łazience i kuchni.
A co jeśli chcemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i doprowadzać ciepło do kaloryferów oraz ogrzewać wodę przy użyciu jednego urządzenia? Jest rozwiązanie – wystarczy kupić piec gazowy dwufunkcyjny, który posiada wymiennik przepływowy. Posiada on pewną przewagę – jego rozmiary są mniejsze, niż w przypadku pieca jednofunkcyjnego.
Piec gazowy dwufunkcyjny – dobry, ale nie idealny
Wydajność pieca gazowego dwufunkcyjnego jest mniejsza, niż w przypadku jednofunkcyjnego, więc niestety nie sprawdzi się w każdych warunkach. Zaleca się go w mniejszych domach jednorodzinnych, w których łazienka i kuchnia są dość blisko źródła ciepła. Jeśli odległość od pieca będzie większa, czas oczekiwania na ciepłą wodę w kranie będzie bardzo długi. Trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem pieca, ale też umiejętnie zaplanować jego lokalizację w domu. Jeśli budynek jest dość duży i ma dwie łazienki, wtedy lepiej sprawdzi się piec gazowy jednofunkcyjny. Zapewni lepszą cyrkulację wody w mieszkaniu, ale nie da się ukryć, że jest droższy od dwufunkcyjnego.