Zawory przelewowe – zasada działania

0
5620

Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w obiegach zamkniętych np. hydraulicznych lub pneumatycznych jest niezwykle istotne. Pozwala to na zapewnienie odpowiednich parametrów pracy instalacji oraz gwarantuje ochronę elementów wchodzących w jej skład – zwłaszcza pomp – przed przeciążeniami. Funkcję kontrolera czy też reduktora ciśnienia spełniają różnego rodzaju zawory – w tym również zawory przelewowe.

Kiedy stosuje się zawór przelewowy?

Omawiany zawór przelewowy można zaliczyć do zaworów bezpieczeństwa, jednak od urządzeń typowych z tej kategorii odróżnia go to, że przeznaczony jest do pracy ciągłej. Co to oznacza? Ogólnie wszystkie zawory w instalacjach hydraulicznych i pneumatycznych mają za zadanie utrzymanie w układzie odpowiedniego poziomu ciśnienia – zapobiegając jego nadmiernemu podwyższeniu.

Zawory bezpieczeństwa działają w tej sytuacji jak bezpieczniki, które otwierają się dopiero w chwili nagłego wzrostu ciśnienia. Czyli jest to działanie sytuacyjne. Natomiast tradycyjny zawór przelewowy jest stworzony do ciągłego działania, co pozwala na stałą regulację ciśnienia w obwodzie. Warto mieć na uwadze, że ten typ zaworu ma za zadanie kontrolować ciśnienie w gałęzi układu zlokalizowanej przed zaworem.

Sposób działania zaworów przelewowych

Zawory przelewowe działają podobnie jak pozostałe zawory bezpieczeństwa, z tym że, tak jak już wspomniano, przepływ cieczy lub gazu (np. powietrza) odbywa się w ich przypadku najczęściej w sposób ciągły. Urządzenia te wyposażone są zazwyczaj w klapkę w postaci grzybka zamontowanego na sprężynce, która uchyla się pod naporem ciśnienia cieczy lub gazu.  Nie jest to jedyny sposób otwierania się pokrywki zaworu – oprócz tego dostępne są również zawory przelewowe suwakowe i płytkowe.

Do zaworu przelewowego podłączona jest z reguły druga gałąź układu ze zbiorniczkiem – w którym panuje niższe ciśnienie i do którego zostaje odprowadzona wypchnięta ciecz lub gaz (w przypadku układów pneumatycznych). Ze względu na sposób działania zawory przelewowe dzielimy na pośredniego działania i bezpośredniego działania.

Utrzymywanie stałego ciśnienia w układach hydraulicznych i pneumatycznych jest czynnikiem koniecznym dla ich prawidłowej pracy. Za sprawą zaworów przelewowych układ jest w pełni wydajny, a jego podzespoły są utrzymane w dobrej kondycji. Zawory tego typu chronią również układy hydrauliczne przed zapowietrzeniem.

Co istotne, dostępne na rynku zawory przelewowe, takie jak np. zawór przelewowy G 1 1/2″, 0,5 – 2,5 bar, można wygodnie regulować z zewnątrz, bez konieczności demontażu czy odłączania  instalacji. Są to zatem urządzenia niezwykle praktyczne i łatwe w obsłudze.

[Głosów:14    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here