Można mieć różne pomysły na spędzenie urlopu. Podróże, bierny wypoczynek, aktywny wypoczynek, a nawet uprawianie ekstremalnych sportów. Zdarza się jednak, że czas urlopu chcemy poświęcić remontowi mieszkania czy domu. No a kiedy już to nasze gniazdko odmalujemy i odświeżymy, spoglądamy na nasze meble… W takim odrestaurowanym otoczeniu, zauważamy, że przydałyby się nowe meble… Ale nie zawsze jest to możliwe bo akurat funduszy na takie inwestycje nie wystarczy… Albo przywiązaliśmy się do naszych mebli i stwierdzimy, że w sumie to tylko może jakiś lifting przydałby się? I wtedy pojawia się pytanie: jak malować meble? Najlepiej sięgnąć po porady specjalistów, ponieważ technik malowania mebli jest tyle ile jest rodzajów mebli. W Internecie można znaleźć całe mnóstwo porad jak malować meble domowym sposobem. Portale prześcigają się w informacjach, poczynając od przygotowania mebla do zabiegu malowania przez wybór farby, pędzla i wałka po środki pomocne w sprzątaniu po malowaniu. Różne etapy „nadawania drugiego życia” przysłowiowej komodzie można obejrzeć również na filmikach YouTube. Czego więc możemy się dowiedzieć o malowaniu mebli od specjalistów? W pierwszym kroku, oczywiście musimy przygotować powierzchnię mebla do dalszych czynności. Najlepiej dany mebel rozkręcić na jak najmniejsze części – wtedy malowanie będzie dokładniejsze. Następnym krokiem będzie oczywiście oczyszczenie powierzchni z brudu, kurzu, tłuszczu. Należy zrobić to dokładnie, aczkolwiek uważając aby nie przemoczyć deski, sklejki, okleiny – czyli surowca z którego wykonano mebel. Kolejnym ważnym etapem malowania jest wybór farby, który w dużej mierze zależy od tego jakie meble zamierzamy odnowić. W przypadku zwykłej meblościanki, najlepiej sprawdzi się farba kredowa, oczywiście jeśli okleina naszych mebli jest jeszcze w dobrym stanie. Zaletą tych farb jest nakładanie ich na oczyszczoną powierzchnię, bez innych przygotowań. A ze względu na szybkość schnięcia tej farby, kolejne warstwy można nakładać w małych odstępach czasu co znacznie przyspiesza pracę.
Meble lakierowane wymagają już większego nakładu przygotowawczego. Przede wszystkim starą warstwę lakieru należy zdjąć bądź zmatowić. Dopiero wtedy możemy nakładać nową bejcę czy lakier.
Meble fornirowane, wymagają już pewnego doświadczenia, ponieważ najczęściej są to cenne starocie. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia lepiej oddać je w ręce specjalistów, natomiast jeśli mamy smykałkę i jakieś doświadczenie w renowacji mebli, możemy spróbować sami naprawić ubytki przy pomocy naturalnych klei żywicznych.
A jakie farby stosować można poza kredowymi? Alkidowe, akrylowe no i wspomniane już wyżej bejce i lakiery.
Ważne są też etapy malowania: najpierw nakładamy farbę podkładową, tzw. grunt co znacznie wzmocni przyczepność farby oraz uchroni ją przed pękaniem. Kolejnym etapem jest pomalowanie małym pędzelkiem wszelkich zakamarków i detali, i dopiero teraz przystępujemy do właściwego malowania pędzlem lub wałkiem, w zależności od efektu który chcemy uzyskać. Najlepiej nałożyć trzy warstwy farby, każdą po wyschnięciu poprzedniej. I gotowe. Jeśli potrafimy wyciągnąć potrzebne informacje z poradnika: jak malować meble? a do tego mamy trochę smykałki do takich prac, to sukces w postaci pięknie odnowionego mebla mamy gwarantowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here