W świecie konwerterów — co warto wiedzieć o popularnych produktach?

0
351

Konwertery to urządzenia, które służą do przetwarzania np. sygnału analogowego na cyfrowy, sygnału prądowego na napięciowy czy też różnego rodzaju danych. Taki sprzęt jest obecny w codziennym życiu człowieka, choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Sprawdź, co warto wiedzieć o urządzeniach i komponentach związanych z konwersją, zanim wybierzesz się na zakupy.

Multipleksery

Dzięki tego typu komponentom elektronicznym możliwe jest dzielenie jednego lub kilku wejść przez wiele źródeł sygnału. Jednocześnie multipleksery mają tylko jedno wyjście liniowe. Ponadto pozwalają na obsłużenie zarówno sygnałów analogowych, jak i cyfrowych. Można spotkać się m.in.  z wersjami 2, 4-, 8- i 16-bitowymi, czyli z 2, 4, 8, bądź 16 wejściami danych. W kwestii konwersji dochodzi do zamiany równoległej transmisji danych w transmisję szeregową. Multipleksery są wykorzystywane m.in. w sieciach telefonicznych i telewizji.

Konwerter napięć

Poszczególne układy scalone mogą akceptować różne poziomy napięć. W celu zapewnienia kompatybilności i poprawnej pracy wielu popularnych sprzętów konieczne może być zatem zastosowanie konwerterów napięć. Taki produkt pozwala na łączenie systemów o różnych napięciach w obrębie jednego urządzenia. Przykładowo możliwe jest przekonwertowanie napięcia 3,3V na 5V. Poszczególne konwertery mogą różnić się między sobą np. liczbą kanałów. W przypadku elementów dwukierunkowych możliwe jest też np. automatyczne wykrycie kierunku transmisji.

Konwerter USB-UART

Jednym z najpopularniejszych rodzajów konwerterów są urządzenia z wyjściem USB-UART. Taki sprzęt umożliwia komunikację poprzez wymianę informacji między uniwersalnym asynchronicznym nadajnikiem-odbiornikiem (UART) i portem szeregowym. Modele z oferty sklepu online Botland mogą być wykorzystane np. podczas programowania zestawów elektronicznych czy też do wymiany danych między komputerem a systemem mikrokontrolerowym. Podczas zakupów warto sprawdzić m.in. kompatybilność z systemem operacyjnym.

Konwerter wideo

W dobie ogromnej różnorodności urządzeń wideo dość często pojawia się problem z kompatybilnością. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest sięgnięcie po konwerter wideo, który umożliwia np. wyświetlenie na rzutniku z portem starego typu danych z nowoczesnego sprzętu z kablem HDMI, np. laptopa. Działanie takich konwerterów opiera się translacji jednego formatu sygnału na inny, czego przykładem jest przejście z sygnału analogowego na cyfrowy.

Przetworniki A/C i C/A

Choć jeszcze do niedawna w świecie elektroniki dominował standard analogowy, to obecnie niemałą popularnością cieszą się również standardy cyfrowe. W takiej sytuacji często konieczne może być zastosowanie przetworników A/C, czyli urządzeń zamieniających sygnał analogowy na cyfrowy. Dostępne są także wersje C/A, które z kolei zamieniają sygnał cyfrowy na analogowy. Oba rodzaje przetworników można spotkać m.in. w kartach dźwiękowych, odtwarzaczach MP4, sprzęcie medycznym i telefonach komórkowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here