Chcesz poprawić ogrzewanie łazienki w swoim domu, jednak nie masz zamiaru zmieniać całego systemu ogrzewania? Warto będzie więc skupić się wyłącznie na tym jednym pomieszczeniu, gdzie zazwyczaj niska temperatura przeszkadzać może najbardziej! Co można poprawić w łazience, by było… cieplej? Podpowiadamy!

Moc grzejnika w łazience – o czym wypada wiedzieć?

Przyczyny niedogrzewania łazienki w domu jednorodzinnym mogą być naprawdę różne. Większość z nich jest jednak niezbyt dużym problemem, który można z łatwością naprawić. Przyczyny zazwyczaj leżą w grzejniku, który mamy w łazience zainstalowany. Oto, co można zrobić z grzejnikiem:

  1. a) stary grzejnik kontra zanieczyszczenia – jeżeli właśnie taki niedziałający grzejnik masz w swojej łazience mimo, że instalacja grzewcza działa, może to świadczyć o jego zamuleniu się. Żeliwny grzejnik nie wygląda na to, by przeciekał? Wystarczy więc go zdemontować ze ściany i przepłukać pod wodą. Pamiętaj, że wiele lat korzystania z takiego grzejnika może sprawić, że nagromadzą się w nim jakieś zanieczyszczenia – a one nie pozwolą na przepływanie gorącej wody do grzejników.
  2. b) moc grzejnika – warto będzie zwiększyć moc kaloryfera, jak już go zdejmiesz. Wówczas wystarczy dokręcić jeden, ewentualnie dwa człony do zestawu, który już posiadasz. Dzięki temu, możesz zwiększyć moc o nawet 130 czy też… 260 W! Warto będzie też od razu przepłukać całość instalacji – dzięki temu jest szansa, że wyczyszczony kaloryfer nie zamuli się zbyt szybko.
  3. c) wymiana na nowy – jeżeli stary grzejnik będzie już zbyt mocno wyeksploatowany, to trzeba będzie go wymienić na nowy, np. aluminiowy. Jeżeli nie masz zamiaru przerabiać całej instalacji, warto będzie zakupić grzejnik o identycznym rozstawie króćców. Również liczba elementów powinna być w nowym kaloryferze taka sama, jak w tym zdemontowanym. Jeżeli zaś chodzi o jego moc, to kwestia osobista. Najłatwiej będzie ją jednak ustalić, kiedy pomnożysz liczbę członków starego kaloryfera przez moc jednego członu.

A może wymiana na grzejnik elektryczny?

Grzejnik elektryczny w projekcie domu będzie świetnym rozwiązaniem, jeżeli chcesz nieco poprawić ogrzewanie łazienki. Przypominają one nieco grzejniki drabinkowe. Możesz zdecydować się na grzejnik:

  1. a) konwektorowy – ogrzewać będzie on podobnie do wodnego kaloryfera,
  2. b) promieniujący – całe ciepło zostanie wypromieniowane do przegród i przedmiotów zupełnie podobnie, jak w przypadku ogrzewania ściennego czy też podłogowego. Też przypomina grzejnik wodny, jednak jest już nieco bardziej płaski.
  3. c) suszarka do ręczników – dostarcza łazience do 200 W i jest to maksymalna moc, jaką mogą osiągnąć owe urządzenia. Dodatkowo, gdy zdecydujesz się np. powiesić na takiej suszarce wilgotne ręczniki, to może być problem z przekazywaniem ciepła do pomieszczenia.

Ingerencja w system wodnego ogrzewania centralnego

Ingerowanie w system wodnego centralnego ogrzewania jest zazwyczaj dość kłopotliwe. Łatwiej zamontować będzie dodatkowe źródło ciepła, całkowicie niezależne od istniejącego (jak na przykład grzejnik elektryczny). Możesz zawsze dobrać taki, który w całości pokrywać będzie zapotrzebowanie na ciepło podczas, gdy łazienka nie ma innego ogrzewania lub tylko wspomagać będzie istniejące źródło ciepła (jeśli jest ono niewystarczające).

Grzejniki elektryczne wiesza się na ścianie lub ustawia na nóżkach, jeżeli są w nie wyposażone. Z instalacją elektryczną łączy się je zaś za pomocą kabla z wtyczką (w pobliżu urządzenia musi być gniazdo na napięcie 230 V z uziemieniem) albo na stałe (w puszce instalacyjnej). Taki grzejnik będzie mógł działać niezależnie od ogrzewania reszty domu. Aby nim sterować, potrzebny zaś będzie termostat pokojowy. Należy jednak pamiętać o tym, że używanie takiego grzejnika może być droższe od włączonego w instalację centralnego ogrzewania wodnego – która zasilana jest zwłaszcza przez kocioł na paliwo stałe.

Ogrzewanie podłogowe w łazience

Świetnym sposobem na polepszenie ogrzewania w łazience jest zamontowanie w niej ogrzewania podłogowego. Takie rozwiązanie jest dobre, ponieważ:

– delikatnie podnosi temperaturę podłogi ceramicznej lub kamiennej, która jest przecież z reguły bardzo zimna,

– ciepło rozchodzące się od podłogi korzystnie wpływa na odczuwanie komfortu termicznego.

Możesz zdecydować się na elektryczne maty albo kable. Maty zamontujesz warstwą zaprawy klejowej, również na starej posadzce w łazience. Poziom podłogi wraz z zamocowaną matą podniesie się tylko troszkę. Z kolei kable ciężej jest ułożyć w domu jednorodzinnym, ponieważ musisz sam ukształtować z nich pętle albo meandry. Dodatkowo, nie pociągniesz ich na starej posadzce – będziesz musiał pozbyć się najpierw tej starej i wyrównać całe podłoże w łazience.

Rozwiązaniem jest też wodna podłogówka, którą jest jednak nieco ciężej wykonać, niż elektryczną instalację. Taki system składa się z maty montażowej i rur. Umożliwia ograniczenie temperatury w obiegu instalacji podłogowej, przez co można włączyć go do instalacji ogrzewania grzejnikowego bez dodatkowej pompy obiegowej czy zaworu mieszającego. Pamiętaj jednak o tym, że podłogówka zadziała wyłącznie podczas pracy centralnego ogrzewania – nie możesz więc skorzystać z niej tak samo, jak z elektrycznej instalacji (np. poza sezonem grzewczym). Jednak, eksploatowanie podłogówki będzie o wiele tańsze – co przemawia na jej korzyść w nieco dłuższej perspektywie ocieplania łazienki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here