Wielu z nas marzy o domu. Oczami wyobraźni widzimy siebie na pięknym, drewnianym tarasie z kawą w ręku. Urocza, duża działka, z cudnym ogrodem zasadzona krzewami, kwiatami i oczywiście z oczkiem wodnym, rozciąga się przed domem…. Dobrze, dobrze. Wracamy na ziemie. Na realizację takiego marzenia może pozwolić sobie niewielu z nas. Jeżeli ktoś już się na to decyduje często jest to kosztem bardzo wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Skoro jednak nie możemy zrealizować naszego marzenia w 100 % warto z niego rezygnować? Może wystarczy niewielka modyfikacja i urealnienie planów, a marzenie o domu może stać się rzeczywistością.

Warto zastanowić się jakie cechy maja tanie domy całoroczne?

Jedną z podstawowych cech taniego domu całorocznego jest odpowiednio dopasowany metraż do możliwości finansowych. Wchodzą tu w grę dwa aspekty. Zakup nieruchomości i koszty późniejszego utrzymania.

Dużym wyzwaniem w realizacji marzenia o własnym domu jest zakup odpowiedniej działki. Wiąże się to z dużymi kosztami oraz dużą ilością czasu, którą trzeba poświęcić na znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Zakup działki jest decydujący, gdyż to tutaj postawimy nasz wymarzony dom. Tutaj spędzimy wiele lat naszego życia.

Poszukując działki należy zwrócić wagę na uzbrojenie działki. Jakie media znajdują się na działce lub w jakiej odległości od działki są przyłącza. Czasami warto więcej zainwestować w działkę uzbrojoną niż pokusić się na działkę, do której trzeba media doprowadzić. Musimy pamiętać, że doprowadzenia mediów wiąże się z otrzymaniem odpowiednich decyzji administracyjnych, a to pochłania wiele czasu.

tani dom

Niezmiernie ważny jest metraż działki i sąsiedztwo. Zbyt duża działka może w przyszłości stać się uciążliwą, gdyż będzie wymagała zbyt dużo pracy, na którą nie będzie starczało już sił. Z resztą uprawa roślin na działce nie ma być karą tylko przyjemnością.
O sąsiadach chyba nie muszę wiele pisać. Wszyscy wiemy, że dobry sąsiad to skarb, a kłopotliwy może nasze życie zmienić w koszmar.

Teraz o rozmiarach domu. Najpopularniejsze w ostatnich latach stały się domy ok. 100 metrowe. Nie bez przyczyny. Szacuje się, że jest to idealny metraż dla rodziny 2 + 2. Ponadto wybudowanie każdego dodatkowego pokoju to koszt ok. 30 000. Musimy również pamiętać, że każdy dodatkowy metr domu w przyszłości trzeba będzie ogrzać. Koszty ogrzewanie i ochłodzenia budynku są najpoważniejszymi do udźwignięcia w domowym budżecie. Może warto marzenie o wielkim, pięknym domu zweryfikować do marzenia o pięknym domu? Usunięcie pokoi gościnnych dla gości bożonarodzeniowych naprawdę zaoszczędzi nam wydatków, a wujkowi i ciocie prawdo podobnie przeżyj w zatłoczonym pokoju dzieci.

Kolejnym punktem naszych rozważań będzie ogrzewanie

Tanie domy całoroczne charakteryzują się dobrze dobranym ogrzewaniem do kubatury domu. W domach 100 metrowych najczęściej zakładane jest ogrzewanie gazowe ( jest to ok. 42 % inwestycji). I ogrzewanie to świetnie się sprawdza. W domach powyżej 120 metrów już może być inaczej. Tutaj zakładane są instalacje na inne paliwa stałe.

Ważne jest również użycie wysokiej klasy materiałów, które w przyszłości będą lepiej się sprawdzały. Nie sztuką jest zaoszczędzić na kaloryferach i kupić tańsze, które po roku czy dwóch zaczną rdzewieć. Piec musi nam posłużyć wiele lat. Kupowanie tak ważnych urządzeń niskiej jakości, to nie jest oszczędność. To jest sprawianie sobie dodatkowych problemów z odroczonym terminem płatności.

dom całoroczny

I tu przechodzimy do kwestii użytych w trakcie budowy materiałów. Czy kupno tańszych materiałów na pewno jest oszczędnością? Co nam da wydanie dziś mniejszej sumy pieniędzy, kiedy i tak to się na nas zemści? Użycie materiałów gorszej jakości doprowadzi do dwóch sytuacji. W przyszłości będziemy musieli szybciej wymieniać dany element, albo będziemy zmagać się z większymi kosztami utrzymania budynku. Musimy pamiętać, że koszt zakupu jest wydatkiem jednorazowym. Koszt utrzymania jest stały i powtarzalny. Będzie nas gnębić latami.

Przyglądając się tym kilku podstawowym zagadnieniom dotyczącym budowy domu możemy zauważyć, że są sposoby na dopasowanie swoich marzeń do możliwości finansowych. Trzeba tylko dokładnie zastanowić się, co jest dla nas ważne. Z czego zrezygnować nie możemy i nie chcemy. Co natomiast jest zbytnią ekstrawagancją niepotrzebnie zawyżającą koszty inwestycji. Tanie domy całoroczne to nie bajka, ani wymysł wariata. To jedynie racjonalne podejście do inwestycji z ołówkiem i kalkulatorem w ręku. No i może odrobiną elastyczności względem swoich marzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDomy kopułowe
Następny artykułTanie domy drewniane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here