Budowa domu to ciekawe wyzwanie. Wybór odpowiedniego projektu, zatrudnienie ekipy budowlanej czy dobór materiałów wykończeniowych to niestety nie jedyne elementy tego procesu. Zanim zaaranżujemy przestrzeń wewnątrz budynku, musimy m.in. wybrać sposób zabezpieczenia okien. Szybka decyzja, dotycząca konkretnego rodzaju rolet zewnętrznych pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu i kosztownych remontów w przyszłości.

Rolety zewnętrzne mają wiele funkcji. Jak żadne inne osłony, zapewniają komfort termiczny domownikom, dbając przy okazji o ich bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane, mogą tworzyć jedną całość z elewacją domu i wpasowywać się w wybrany styl zabudowy. Zauważalną wadą tego rozwiązania może być ich inwazyjny montaż. Jednak będąc na etapie budowy domu, możemy sobie na niego pozwolić.

Dlaczego warto wybrać rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne stanowią doskonałą izolację termiczną budynku. Latem, utrzymują przyjemny chłód w pomieszczeniu, natomiast zimą nie dopuszczają do jego wychłodzenia. Pozwalają przy tym zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i jak żadne inne osłony, zapewniają całkowitą prywatność. Funkcjonalność ta może okazać się przydatna zwłaszcza wtedy, gdy mieszkamy w centrum hałaśliwego miasta lub nieopodal znajduje się studencki kampus.

Niektórych może jednak odstraszyć ich cena. Koszt ten w porównaniu do tradycyjnych osłon materiałowych jest znacznie wyższy, ale pamiętajmy o tym, że jest to inwestycja na lata. Kolejne wyzwanie stanowi montaż. W zależności od konkretnego rodzaju rolet może on przebiegać bezinwazyjnie lub też wręcz przeciwnie.

Rolety zewnętrzne natynkowe

Rolety natynkowe zwane też elewacyjnymi, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na murze lub we wnęce okiennej. Cechą charakterystyczną tego rodzaju osłon jest widoczna, aluminiowa obudowa, w której chowają się lamele. Rolety natynkowe poprzez sposób montażu, naturalnie budują większą przestrzeń powietrzną, która powstaje pomiędzy szybą a opuszczonym pancerzem osłony. Ta odpowiada m.in. za tworzenie prawidłowej izolacji termicznej.

Rolety elewacyjne można zamontować w szybki i prosty sposób bez przeprowadzania kosztownego remontu. Kaseta umieszczona na zewnątrz budynku nie wymaga żadnego kucia oraz wykonywania zmian w obrębie nadproża i okien. Co więcej, ten rodzaj rolet zapewnia poczucie kontroli. W razie jakiejkolwiek awarii serwisant z łatwością dostanie się do wnętrza skrzynki.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Rolety podtynkowe ze względu na swoją konstrukcję są niemal niewidoczne. Skrzyneczka, która chowana jest w ociepleniu budynku, nie jest narażona na zmoczenie czy przemarzanie, dlatego rzadziej ulega jakimkolwiek awariom. Rolety te mocno przylegają do okien, co pozytywnie wpływa na energetyczny bilans budynku. Inwazyjny montaż sprawia, że decydują się na nie osoby, które budują własny dom lub przeprowadzają gruntowne prace remontowe.

Niezaprzeczalną zaletą osłon montowanych pod tynkiem jest ich nowoczesny wygląd. W odróżnieniu od rolet natynkowych są zdecydowanie bardziej estetyczne. Ze względu na duży wybór kolorystyczny, z łatwością można wybrać taki system, który odpowiednio dopasuje się do elewacji budynku, tworząc z nim harmonijną całość.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane rolety podtynkowe podobnie jak te montowane na elewacji, mogą skutecznie zabezpieczać wnętrze naszego domu przed uciążliwymi hałasami. Jeśli zdecydujemy się na te, które dodatkowo wyróżniają się właściwościami antywłamaniowymi i mają wzmocnione prowadnice czy funkcję otwierania za pomocą silnika, zapewnimy spokojny sen całej naszej rodzinie.

Przed zakupem rolet, dokładnie jednak sprawdźmy wysokość profili. Dla małych i średnich okien najlepiej sprawdzą się te w standardowym rozmiarze. Duże okna potrzebują z kolei wyższych profili, które zapewnią trwałość i stabilizację całego pancerza. Ten stanowi dodatkowy izolator, który trzyma odpowiednią temperaturę i zapewnia dodatkowy efekt wygłuszenia.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here