Naprawdę bardzo dużo osób ma dylemat związany z tym tematem… Nie znacie do końca wszystkich norm, które odnoszą się do śrubek? Tym bardziej nie wiecie, jak przebiega konwersja pomiędzy nimi? W takim razie warto przeczytać poniższy artykuł. Zawiera on wszystkie istotne kwestie odnośnie tych tematów. Dzięki temu łatwiej będzie Wam potem wybrać odpowiednie śruby do danej konstrukcji czy maszyny.

Czym cechują się normy ISO, DIN i PN?

Najważniejsze normy to ISO, DIN oraz PN. Czym się charakteryzują? Zacznijmy od oznaczenia pierwszego z lewej. Normy ISO są zdecydowanie najbardziej uniwersalne. Są one stosowane bowiem w ponad 160 krajach na całym świecie – także w Polsce. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która została założona w 1947 roku w Londynie. Swoją siedzibę ma w szwajcarskiej Genewie. Co ciekawe, we wcześniejszych latach działała Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych. Jakie jest główne zadanie Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej? Przede wszystkim chodzi o to, aby ułatwić unifikację norm stosowanych w różnych krajach. Dzięki temu na przykład osoby z Afryki i Ameryki Południowej itp. będą mogły dokładnie dogadać się odnośnie konkretnych śrubek. W Polsce stosowane są także normy DIN. Ma to związek z kwestiami historycznymi. Niemiecki Instytut Normalizacyjny zajmuje się opracowywaniem oraz publikowaniem norm. DIN pochodzi natomiast od Deutsches Institut für Normung. Nie można zapomnieć także o Polskich Normach – skrót PN. Są one stosowane tylko na terenie naszego kraju. Za organizowanie i prowadzenie normalizacji krajowej odpowiada zaś Polski Komitet Normalizacyjny.

Kiedy konwersja pomiędzy normami jest przydatna?

Konwersja norm przydaje się naprawdę w wielu sytuacjach. Chcecie dokładnie określić ofertę swojego sklepu? Macie do sprzedaży między innymi śruby drobnozwojne sześciokątne z niepełnym gwintem? Co zrobić, aby na przykład osoby z zagranicy dokładnie wiedziały, jaki posiadacie asortyment? W tym celu przydaje się właśnie tabela konwersji ISO/DIN/PN. Dzięki temu dowiecie się, że te śruby mają oznaczenia DIN 960/ISO 8765. Trzeba wyraźnie podkreślić, że tak naprawdę można znać wyłącznie jedną normę, aby poznać także pozostałe. Jeśli zatem kierujecie swoją ofertę do podmiotów zagranicznych, to najlepiej opisywać asortyment biorąc pod uwagę normy ISO, które są zdecydowanie najbardziej uniwersalne. Wtedy ludzie będą dokładnie wiedzieli, z czym mają do czynienia.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here