Na atrakcyjność wizualną ogrodu ma wpływ wiele czynników. Nie tylko rodzaje nasadzeń wpływają na jego piękno. Decyduje o tym także kształt i umiejscowienie działki, ukształtowanie terenu. Na wiele z nich nie mamy wpływu, możemy jedynie w kreatywny sposób wykorzystać naturalne uwarunkowania, jakim jest np właśnie umiejscowienie działki. Niewiele możemy zrobić również z kształtem działki w zwartej zabudowie miejskiej czy podmiejskiej.

Ze sporym nakładem finansowym wiąże się również zmiana ukształtowania terenu. Wyrównanie terenu pagórkowatego wiąże się z użyciem ciężkiego sprzętu oraz dużymi kosztami. Wykorzystanie naturalnych warunków jest zdecydowanie prostsze i pozwala na uzyskanie pięknych efektów, jakie można oglądać w ogrodach piętrowych. Jest to trudne, ale o wiele łatwiejsze niż niwelacja terenu. Wymaga budowania murków oporowych, co da wrażenie różnych pięter ogrodu. Dzięki temu możemy również uprawiać różne rodzaje roślin. W niższych partiach można wybudować małe oczko wodne, które będzie doskonałym miejscem dla roślin bagiennych i wodnych. W najwyższych partiach doskonale będą czuły się rośliny o mniejszym zapotrzebowaniu na wodę.

Jest to też doskonałe miejsce do budowy skalniaka.

Działki płaskie jak pola golfowe o otwartej przestrzeni nie sprzyjają rodzinnemu wypoczynkowi nie dają uczucia przytulności, ale taki typ ukształtowania terenu również można dostosować do własnych potrzeb. Różnej wysokości rośliny nasadzone w odpowiedni sposób mogą podzielić ogród na różne strefy co sprawi, że nasz ogród stanie się bardziej tajemniczy i przytulny. Do tego celu można również wykorzystać płotki do ogrodu, które osłonią najmniej atrakcyjne części w ogrodzie.

Od wysokości takiego ogrodzenia zależy ile pokażemy użytkownikom ogrodu. Płotki ażurowe do wysokości 60-70 cm doskonale sprawdzają się do ogradzania rabat bylinowych i krzewów o podobnej wysokości. Do osłonięcia np drewutni czy kompostownika warto zastosować wyższe i szczelne ogrodzenie wręcz lekką ściankę. Płotki do ogrodu można wykorzystać do osłonięcia dolnych części roślin, których łodygi nie prezentują się najlepiej.

Będą też doskonałą podporą dla mniej stabilnych roślin. Wywołają w ogrodzie uczucie swojskości i bezpieczeństwa. Należy jednak stosować je ostrożnie, by nie uzyskać efektu małych zagonów odgrodzonych płotkami. Przy budowie wewnętrznych ogrodzeń ogrodu lepiej stosować łagodne łuki. Unikać należy również prostopadłego budowania płotków do ogrodu względem ścieżek. Niech łagodnie okalają i nie rzucają się w oczy, mają być pomocą przy kształtowaniu ogrodu, a nie jego główną atrakcją.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here