Pianka poliuretanowa – jakie są jej rodzaje?

0
1497

Pianka poliuretanowa ma dość szerokie zastosowanie w budownictwie. Ale co to właściwie jest? Polimer jest to związek chemiczny, który otrzymujemy w wyniku procesu polimeryzacji (jest to reakcja chemiczna). W trakcie takiej reakcji powstają właśnie polimery, które mają odmienne właściwości chemiczne i fizyczne, niż związki składowe. Natomiast pianka poliuretanowa jest to właśnie polimeryczny materiał, który jest chemicznie utwardzany.

Związek ten jest obecnie najlepszym na rynku budowlanym termoizolatorem. Zaletą pianek poliuretanowych jest ich duża wytrzymałość mechaniczna. Można je wykorzystywać do montowania drzwi i okien (a także ich uszczelnienia), wypełniania szczelin między płytami styropianowymi (tutaj spełniają się jako dobry izolator akustyczny – jest to bardzo dobry sposób na wyciszenie, a także ocieplenie ścian) oraz łączenia elementów drewnianych przy konstrukcjach szkieletowych. Taka pianka może być stosowana w różnych temperaturach, od -60 stopni Celsjusza do 130. Można ją z łatwością przetransportować, jest odporna na działanie grzybów i pleśni, a także odporna na ataki gryzoni i owadów ze względu na swój specyficzny smak. Ważne jest też to, że nie traci swoich mechanicznych właściwości z biegiem czasu.

Izolacje natryskowe pianką poliuretanową PUR to zdecydowanie najlepsza, najszybsza, oraz najskuteczniejsza technika ocieplana poddasza. Zapewnia komfort każdemu użytkownikowi strychu i poddasza, zapobiegając utracie ciepła, rozprzestrzenianiu się alergenów oraz występowaniu pleśni oraz gryzoni” – tłumaczy Grzegorz Hopej z izosolux.pl.

Pianka poliuretanowa jednoskładnikowa

W budownictwie można wyróżnić dwa rodzaje pianki. Pierwsza z nich to pianka poliuretanowa jednoskładnikowa, która jest preparatem niskoprężnym. Wszystkie składniki do mieszania danego tworzywa znajdują się w jednym pojemniku. Podczas aplikacji pianka jednoskładnikowa zwiększa swoją objętość o około 50% i twardnieje pod wpływem wilgoci. Należy pamiętać, że im wyższa temperatura i większy poziom wilgotności, tym proces utwardzania pianki trwa szybciej. Dzięki tym właściwościom łatwiej jest przewidzieć, jak się zachowa pianka, dlatego używa się jej głównie przy montowaniu elementów, które są podatne na odkształcenia (mogą to być okna lub drzwi). Pinka poliuretanowa jednoskładnikowa ma stosunkowo zwartą strukturę, co sprawia, że jest bardziej wytrzymała i lepiej izoluje drgania.

Pianka poliuretanowa dwuskładnikowa

W odróżnieniu od pianki jednoskładnikowej, komponenty, z których powstaje pianka dwuskładnikowa, znajdują się w oddzielnych opakowaniach. Ma ona o wiele większy przyrost objętości, głównie dlatego wykorzystuje się ją do zatkania i wypełnienia dużych otworów. Do utwardzenia pianki poliuretanowej dwuskładnikowej potrzebny jest katalizator, którym najczęściej jest gaz, znajdujący się w jednym z opakowań zestawu. Jest ona stosowana w miejscach o niskiej wilgotności powietrza. Jeżeli już zdecydujemy się na użycie pianki dwuskładnikowej, to musimy pamiętać, że twardnieje ona znacznie szybciej od pianki jednoskładnikowej. W momencie, w którym potrzebujemy więcej czasu na obróbkę i wprowadzenie możliwych poprawek przy pracach monterskich, zaleca się zastosowanie pianki jednoskładnikowej.

Dowiedz się więcej na izosolux.pl

F.H.U IZOSOLUX Ul. Tadeusza Śliwiaka 53, 30-798 Kraków. Tel. 606 108 176.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here