Parasole ogrodowe to wyposażenie, które powinno się znaleźć w każdym ogrodzie. To nie tylko praktyczne rozwiązanie dla ochrony przed słońcem, ale również stylowy dodatek, który może nadać ciekawego charakteru w naszym ogrodzie czy na tarasie. Jaki jest wybór parasoli ogrodowych? Jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Jakie rodzaje parasoli ogrodowych wyróżniamy?

Zastanawiając się nad zakupem parasola do ogrodu, trzeba pamiętać, że na rynku dostępnych jest kilka jego rodzajów, które będą się między sobą różnić kilkoma szczegółami, takimi jak stelaż, sposób montażu, materiał, z którego zostanie wykonany, a także kształt. Obok standardowych parasoli z pionową nogą, na której stoją, można znaleźć także te z boczną i czaszą na wysięgniku, takie, które montuje się na ścianie lub barierce. Mogą mieć także kształt żagli czy osłon do rozwieszenia.

Aby zorientować się z jak dużą różnorodnością parasoli ogrodowych mamy do czynienia, najlepiej przejrzeć ich wybór w internecie (np. tutaj: https://www.homebook.pl/produkty/parasole-ogrodowe). Tym bardziej więc jeszcze przed zakupem warto jest rozważyć, która z opcji będzie najbardziej korzystna.

konstrukcja parasola ogrodowego

Jaka konstrukcja parasola ogrodowego?

Są dwa podstawowe materiały, z których może być wykonana konstrukcja parasola ogrodowego – metal i drewno. Jakość produktu powinna być dla nas kluczowa, jednak warto pamiętać, że to nie sam materiał jest tutaj istotny, a jego parametry. Innymi słowy, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na parasol ogrodowy z drewna czy metalu, jakość jego wykonania powinna być na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o to, na co powinniśmy zwracać uwagę. Nie powinien się on kolebać, a łączenia powinny być mocne i sztywne, w innym przypadku nie przetrwa on długo i już przy nieco mocniejszym wietrze może się połamać.

Różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami materiałów mogą polegać jedynie na sposobie konserwacji. O metal czy tworzywo sztuczne, należy odpowiednio zadbać i traktować je preparatami właściwymi dla tego materiału. W przypadku konstrukcji drewnianych konieczna jest ochrona przed nadmierną wilgocią, a i tutaj należy stosować odpowiednie do drewna preparaty ochronne. Istotne jest także, by dbać o parasole także poza sezonem.

parasol ogrodowy boczny

Z jakiego materiału parasol ogrodowy?

Chodzi tutaj przede wszystkim o materiał, z którego wykonana jest czasza parasola. Zdecydowanie tkanina powinna być gęsto tkana i gruba, co zapewni wysoką jakość, a sam materiał szybko się nie popsuje i nie podziurawi. Zapewnia to nie tylko dobrą ochronę przed słońcem, ale ułatwia kwestie utrzymania w czystości. Istotne jest również zwrócenie uwagi na łączenia pomiędzy szwami – muszą być wytrzymałe i nie strzępić się. Niektóre parasole ogrodowe wykonane są z materiałów odbijających promieniowanie UV, a także takich specjalnych tkanin, które są w stanie wytrzymać nawet duże podmuchy wiatru.

Jaka podstawa dla parasola ogrodowego?

Aby parasol ogrodowy mógł nam dobrze służyć, powinien on być stabilny, aby nie przewrócił się lub nie połamał pod naporem silniejszego wiatru. Należy się jednak zastanowić nad tym, w jaki sposób chcemy taki parasol wykorzystać – jeżeli ma stać w jednym miejscu, podstawa może być kamienna lub betonowa, jeżeli jednak chcemy go przenosić, wówczas może być ona lżejsza i z możliwością dociążenia piaskiem lub wodą, co zazwyczaj wykorzystywane jest w parasolach bocznych. Niektóre parasole montowane są do stołu, inne do ściany budynku czy barierki, np. tarasu czy balkonu. Innym rodzajem są z kolei żagle, które zazwyczaj montowane są na dużych przestrzeniach – nie mają one stałej podstawy, tylko liny.

Jaka wielkość parasola ogrodowego?

Parasole ogrodowe mogą mieć różną wielkość i na pewno przed zakupem powinniśmy się zastanowić nad tym, który z nich będzie najodpowiedniejszy dla naszych potrzeb. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę takie kwestie jak to, gdzie będzie znajdował się parasol, ile mamy miejsca do wykorzystania. Wybór wielkości czaszy parasola jest więc zdecydowanie kwestią indywidualną i każdy sam powinien określić, który z nich będzie najlepszy.

[Głosów:5    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here