Ogrodzenie posesji jest częścią każdej inwestycji budowlanej, a dobrze dobrane w znakomity sposób podkreśla stylistykę i charakter budynku, który otacza. Dowiedzmy się zatem, z czego składa się typowy zestaw montażowy ogrodzenia.

Zestaw montażowy ogrodzenia  

Zestaw potrzebny do zamontowania ogrodzenia może być zróżnicowany w zależności od tego, na jaki typ ogrodzenia się zdecydujemy. Są jednak elementy, które pojawią się podczas montażu większości ogrodzeń. To:

  • słupki,
  • panele/przęsła,
  • brama,
  • furtka.

Ogrodzenia panelowe   

Ogrodzenia panelowe

Fot. Ogrodzenia panelowe – prosty i niedrogi sposób wydzielenia terenu posesji.

Ogrodzenie panelowe złożone jest z pojedynczych paneli mocowanych na słupkach z wykorzystaniem obejm i tak zwanych spinek. Ogrodzenia tego typu można umieszczać na gotowych podmurówkach (prefabrykowanych bloczkach betonowych).

Ogrodzenia panelowe wyróżniają się stosunkowo niską ceną, a są przy tym rozwiązaniem estetycznym i nowoczesnym. Ich montaż można zrealizować w krótkim czasie i nie wymagają one skomplikowanej konserwacji. Cechują się też dużą trwałością – są odporne na różne warunki pogodowe czy uszkodzenia mechaniczne. Na rynku dostępne są ogrodzenia w wielu rozmiarach i kolorach.

Ogrodzenia palisadowe

Ogrodzenia palisadowe

Fot. Ogrodzenia palisadowe to wysoka trwałość i ponadczasowy design.

Ogrodzenia palisadowe są konstrukcjami metalowymi, które sprawdzają się zarówno w przypadku prywatnych posesji, jak i obiektów komercyjnych.  Elementy metalowe pokryte są wysokiej jakości lakierami, co zapobiega powstawaniu rdzy i ułatwia utrzymanie takiego ogrodzenia w czystości. Ogrodzenia palisadowe są trwałe, odporne na uszkodzenia i warunki atmosferyczne, a ich zróżnicowana konstrukcja i dostępność w wielu kolorach sprawiają, że można je łatwo dopasować do budynków o różnej stylistyce.

Słupki  

Występuje wiele rodzajów słupków ogrodzeniowych, a do wyboru mamy między innymi:

  • słupki z rury,
  • słupki z profili,
  • słupki betonowe,
  • słupki drewniane.

Słupki metalowe mogą być ocynkowane albo pomalowane farbami antykorozyjnymi. Gotowe słupki zakończone są daszkami z tworzywa sztucznego lub metalu. Na rynku dostępne są też trwałe słupki betonowe i słupki drewniane, przy czym te ostatnie często są wykorzystywane do ogrodzeń tymczasowych.

Panele

Panele ogrodzeniowe to gotowa modułowa konstrukcja, o zróżnicowanych kształtach i wymiarach. Panel może być wykonany z betonu, metalu (w tym ze stali) oraz drewna.

Panele z prętów metalowych, ocynkowane i pomalowane proszkowo, cechują się niewielką wagą oraz znacznie większą stabilnością i estetyką niż te z siatki z rolki. Panele takie montowane są do metalowych lub betonowych prefabrykowanych słupków.

Panele drewniane mogą być pełne lub ażurowe. Przytwierdza się je do słupów drewnianych. Są to konstrukcje mniej trwałe niż panele metalowe i wymagają regularnej konserwacji.

Stosunkowo niedrogie są także ogrodzenia wykonane z prefabrykowanych paneli betonowych ażurowych lub pełnych. Cechują się one bardzo dużą trwałością i brakiem konieczności konserwacji.

Bramy   

Bramy ogrodzeniowe dzielą się na:

  • bramy przesuwne – mają pojedyncze skrzydło otwierające się wzdłuż ogrodzenia; mogą być przesuwane ręcznie albo automatycznie; do wyboru są modele, które osadzono na specjalnych szynach lub produkty samonośne;
  • bramy kute rozwierane – zwykle produkowane na indywidualne zamówienie, otwierane są ręcznie, do wewnątrz posesji; mają dwa niezależne skrzydła, które osadzane są na zawiasach przymocowanych do słupków bramy; są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Furtka

Furtka, zgodnie z przepisami, powinna mieć szerokość minimum 90 cm. Często kupuje się ją razem z bramą wjazdową, gdyż umieszczane są one blisko siebie i powinny do siebie pasować. Furtka jest montowana na zawiasach, które zakotwiczone się w murze albo przyspawane do stalowych słupków.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here