Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu to jeden z czynników zapewniających dobre samopoczucie i komfort mieszkańców. Wiąże się nierozerwalnie z temperaturą, gdyż ilość pary wodnej w powietrzu zmienia się w zależności od panującej temperatury oraz pory roku. Jak można dostosować się do tych zmian i zapobiec ich negatywnym konsekwencjom?

Optymalna wilgotność powietrza

Wilgotność względna powinna być utrzymana na poziomie 40-60%, przy optymalnej temperaturze 20-22°C (w sypialni: 18°C). Im cieplej, tym wilgotność powietrza powinna być niższa i odwrotnie – im chłodniej, tym wyższa.

Watro pamiętać, że utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie wpływa korzystnie nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na stan mebli, podłóg czy też ubrań.

Suche powietrze

Powietrze jest najbardziej suche zimą, gdy temperatura spada, para wodna osadza się w postaci szronu, a grzejniki ogrzewają powietrze w budynkach, dodatkowo je osuszając. Suche powietrze ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Może powodować problemy z oddychaniem, wysychanie spojówek, problemy skórne, pękanie ust. W powietrzu unosi się więcej kurzu, co nie sprzyja alergikom. Również nasze otoczenie nie pozostaje obojętne na zmniejszoną ilość wilgoci. Materiały, które absorbują wodę, takie jak drewno czy papier mogą pękać i odkształcać się.

Wilgotne powietrze

Największą wilgotność powietrze ma latem podczas opadów. Sygnałem nadmiernej wilgoci w domu jest na przykład skraplająca się na szybach para wodna i pojawiające się na ścianach i suficie pleśń oraz grzyb. Duże stężenie pary wodnej w powietrzu, podobnie jak jego niedostatek, również negatywnie wpływa na nasze drogi oddechowe i wywołuje poczucie zmęczenia. Przedmioty drewniane oraz książki mogą puchnąć i rozklejać się, a części metalowe będą ulegać korozji.

Zapewnienie odpowiedniej wilgotności

Wiele osób stosuje doraźne metody na zmianę wilgotności w pomieszczeniu, takie jak otwieranie okien i wietrzenie, czy też umieszczanie wilgotnych ręczników na kaloryferach. Są to jednak rozwiązania krótkotrwałe i nie zawsze możliwe. Ciężko wietrzyć pomieszczenia zimą, a podczas opadów otworzenie okna nie zmniejszy wilgotności wewnątrz. Dlatego warto sięgnąć po specjalnie zaprojektowane rozwiązania techniczne.

Rekuperator czujnik co2 Endura Delta zaopatrzony jest również czujnik wilgotności, który pozwala na zapewnienie optymalnej wilgotności wewnątrz pomieszczeń. Endura Delta reguluje wymianę powietrza i czyni to w sposób jak najbardziej energooszczędny. Jest to ważne zwłaszcza w pomieszczeniach o wyższej wilgotności, takich jak kuchnia, czy łazienka. Przykładowo, gdy bierzemy prysznic, rekuperator zwiększa chwilowo prędkość powietrza wywiewanego tak, aby wilgotność zmalała.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here