Wiele osób podczas aranżacji swojego mieszkania decyduje się na zakup drewnianych mebli. To naturalny surowiec, który dzięki różnym wykończeniom pasuje niemal do każdego wnętrza. Jednym z najbardziej cenionych surowców na meble jest drewno dębowe oraz egzotyczne. Ich ceny są dużo większe od sosnowego, ale też o wiele bardziej trwałe. Solidne meble dębowe do salonu to gwarancja wysokiej jakości oraz trwałości. Mimo upływu lat, meble dębowe prezentują się doskonale, choć mogą nieco pociemnieć, co jest całkowicie normalne w przypadku dębiny.
Do czyszczenia należy używać wyłącznie środków przeznaczonych do pielęgnacji drewna dębowego – w innym przypadku można łatwo je uszkodzić, a nawet odbarwić w kilku miejscach. Niestety regularna pielęgnacja jest konieczna by cieszyć się długowiecznością tych mebli. Wiele osób nadal w domach bardzo stare meble dębowe i pomimo wieku, nadal są w bardzo dobrym stanie. Ich wadą jest ciężar – meble wykonane z litego drewna są bardzo ciężkie, co może być problematyczne przy przestawianiu ich, a także jeśli zależy nam na częstym przesuwaniu stołu czy nawet krzeseł.
Warto jednak wiedzieć, że takie meble można łatwo odrestaurować i zmienić ich wygląd. Wystarczy jedynie lekko pozbyć się wierzchniej warstwy lakieru na przykład papierem ściernym, pomalować stół i zabezpieczyć powierzchnię bejcą. Często drewniane meble wykorzystywane są do decoupage, przez co zyskują całkowicie nowy wygląd i z powodzeniem mogą służyć wiele lat.
Meble wykonane z drewna dębowego pasują do niemal każdego wnętrza i pomieszczenia – salonu, jadalni, biura, kuchni czy sypialni. Dzięki odpowiednim dodatkom sprawdzą się zarówno we wnętrzu nowoczesnym, klasycznym czy nawet stylizowanym na wiejski. Mogą być w różnych kolorach – także białym, co ucieszy fanów wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim oraz każdego kto ceni minimalizm w swoim mieszkaniu. Jasne wnętrza zawsze dodatkowo poszerzają optycznie pokój, nadając mu przestronność. Ciemne i ciężkie meble mogą nieco przytłoczyć pomieszczenie, dlatego warto odpowiednio rozplanować ich ustawieniem względem okien i światła.
Salon jest szczególnym miejscem w każdym domu – często spotyka się w nim cała rodzina, przebywają w nim goście, ale to także miejsce w którym często bawią się dzieci – meble w nim są niemal czas używane i narażone na zniszczenia. Popularne meble z taniego drewna lub sklejek nie są zbyt odporne i choć mogą prezentować się estetycznie, po kilku latach będzie na nich mocno widać zarysowania, a nawet pęknięcia po codziennym użytkowaniu. W przypadku odpowiednio zabezpieczonej dębiny, powierzchnię ciężko jest zarysować, a dzięki solidności to materiał, który nie zużywa się w szybkim czasie.
W porównaniu do innych surowców, dąb to bardzo wytrzymały materiał, który często używany jest również do wykonywania podłóg oraz schodów w mieszkaniach – co podkreśla jego trwałość i twardość. Dodatkowo także do produkcji okien, okiennic, drzwi i boazerii. Ma swoje zastosowanie również jako materiał na pale do budowy mostów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here