Eksperci potwierdzają, że pandemia niezwykle negatywnie wpływa praktycznie na każdą gałąź rynku. Kryzys dopada światową gospodarkę i określany jest jako największy od lat. Jak poradzi sobie w tym trudnym okresie sektor nieruchomości? Na co mogą liczyć deweloperzy, a ja jakie straty muszą się przygotować? Czy chętni nabycia mieszkania bądź domu powinni wstrzymać się od tego rodzaju inwestycji? A może to właśnie idealny moment, by kupić nieruchomość w atrakcyjnej cenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Kredyty hipoteczne a stanowisko banków

Okazuje się, że banki bojąc się ewentualnej niewypłacalności potencjalnych kredytobiorców w obliczu pandemii koronawirusa, nadal udostępniają kredyty hipoteczne, ale wiele instytucji bankowych wdrożyło dodatkowe ograniczenia. Nieco pogorszyły się warunki kredytowe, ale największą niedogodnością jest fakt, że wiele banków podniosło wartość koniecznego wkładu własnego – w niektórych przypadkach dzisiaj to nawet 30% wartości całego zobowiązania. Muszą się z tym liczyć wszyscy, którzy chcą nabyć mieszkania od dewelopera. Lublin, Kraków czy Warszawa, wszędzie warunki kredytowe są identyczne.

Zdaniem deweloperów

Od momentu ogłoszenia pandemii koronawirusa znacznie spadło zainteresowanie nieruchomościami i nie ma tutaj znaczenia ich rodzaj. Rzadziej kupowane są zarówno domy, jak i mieszkania. Lublin i każde inne miasto na terenie Polski wykazuje podobną tendencję. Dobrą informacją jest zaś to, że nieco spadły ceny nieruchomości, jest to więc dobry moment na realizację takich inwestycji. Osoby, które miały w planach nabycie mieszkania czy domu, powinny właśnie teraz je realizować. Patrząc na korzyści dla inwestorów, jest to korzystna sytuacja, bo ceny są niższe, tracą jednak sami deweloperzy.

Prognozy na przyszłość

Nikt nie potrafi przewidzieć, ile trwać będzie pandemia i jaką sytuację finansową będą mieć Polacy. Wiadomo na pewno, że kryzys dotyka już wiele gałęzi rynku. Sami mieszkańcy naszego kraju boją się wydawać pieniądze, raczej trzymają oszczędności na kontach, nie wiedząc, jaka przyszłość zawodowa ich czeka. Ci, którzy już od jakiegoś czasu planowali zakup nieruchomości, nie powinni rezygnować z tej inwestycji. Teraz jest na to dobry moment, a wszelkie formalności udaje się wykonać z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here