Polskie ustawodawstwo dot. warunków pracy nie określa częstotliwości czy nawet konieczności dokonywania przeglądów klimatyzacji w biurach czy w halach produkcyjnych.

Pracodawca jest zobowiązany do dbałości o miejsce pracy, utrzymania go w czystości, zorganizowania optymalnych warunków pracy na stanowisku, ale szczegóły tego zadania traktuje się uznaniowo. Tymczasem konserwacja klimatyzacji w firmach, biurach czy hala produkcyjnych to ważny aspekt higienicznych warunków w miejscu pracy. 

Konserwacja klimatyzacji w biurze

Klimatyzacja w biurze czy hali produkcyjnej zwykle pracuje pełną parą nie tylko w lecie, ale przez cały rok. Im więcej osób pracuje w jednym miejscu tym ważniejsza jest konserwacja tych urządzeń .Filtry klimatyzatora powinno się czyścić chociaż raz w miesiącu, ale czynność ta powinna być uzależniona od czasu pracy urządzeń. Wbrew pozorom najwięcej uwagi powinno się przykładać do klimatyzacji używanej rzadko. To tam właśnie najchętniej zagnieżdżają się drobnoustroje a wówczas nie ma już znaczenia czy system zostanie uruchomiony czy nie, zwłaszcza wtedy, gdy drobnoustroje znajdą dla siebie optymalne środowisko. 

Bakterie gnieżdżące się w systemie klimatyzacyjnym w biurze mogą doprowadzić do trudnych do wyleczenia przypadków zapalenia płuc. W biurach, gdzie nie dba się o systematyczne przeprowadzanie konserwacji klimatyzacji częstym zjawiskiem są bóle głowy u pracowników czy zapalenia spojówek oraz gardła. Dlatego prace konserwacyjne, okresowe czyszczenie i wymienianie filtrów stanowią ważną część użytkowania klimatyzatorów. 

Konserwacja instalacji elektrycznej w biurze 

 Równie istotną dla funkcjonowania każdego biura czy hali produkcyjnej jest konserwacja instalacji elektrycznej. Jej zadaniem jest skuteczne zabezpieczenie przewodów elektrycznych przed spięciem. Aby zabezpieczyć odpowiednio system przewodów ważne jest również zapewnienie jak najlepszej ich izolacji. Ważnym elementem bezpieczeństwa jest również odpowiednie funkcjonowanie wyłączników różnicowo-prądowych. To ich rolą jest, w przypadku zagrożenia czy porażenia prądem, odłączenie źródła zasilania.  Konserwacja instalacji elektrycznej  w biurze to wszelkie pomiary, naprawa lub wymiana poszczególnych elementów schematu instalacji elektrycznej. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here