Wraz z wiekiem, a także w następstwie choroby lub wypadku, każdy z nas może stać się osobą w pewnym stopniu niepełnosprawną. W takiej sytuacji korzystanie z rozwiązań stosowanych w klasycznej łazience okazuje się niezwykle uciążliwe, a niekiedy wręcz uniemożliwia normalne użytkowanie tego typu pomieszczenia. Na szczęście wyposażenie łazienek w rozwiązania zwiększające komfort ich użytkowania przez osoby niepełnosprawne nie jest przesadnie trudne. Na ryku znaleźć można wiele sprzętów, które to ułatwią. Jakie to sprzęty? W co wyposażyć łazienkę, by dostosować ją do potrzeb osoby o ograniczonej sprawności fizycznej?

Łazienkowe akcesoria dla niepełnosprawnych

Standardowe rozwiązania dedykowane osobom o różnych poziomach niepełnosprawności obejmują wiele rodzajów poręczy i uchwytów, które ułatwiają wstawanie i siadanie, zapewniają większą stabilność, chronią przed poślizgnięciem się i zawsze groźnym w skutkach upadkiem. Takie mocowane do ściany lub podłogi uchwyty oferują osobie niepełnosprawnej możliwość samodzielnego korzystania z podstawowych elementów wyposażenia łazienki, w tym z toalety, wanny lub kabiny prysznicowej. Ten ostatni element łazienkowego wyposażenia można dodatkowo zaopatrzyć w funkcjonalne siedzisko prysznicowe mocowane bezpośrednio do ściany. Alternatywą dla siedzisk mocowanych do ściany mogą być krzesełka prysznicowe, a w przypadku wanny, specjalne siedziska nawannowe. W sprzedaży znaleźć można również bardziej zaawansowane technicznie urządzenia, takie jak podnośniki wannowe, które umożliwiają uniesienie osoby niepełnosprawnej i wprowadzenie jej do wanny.

Podstawowe wyposażenie łazienek dla osób niepełnosprawnych

Przystosowanie łazienki do wymagań osoby o ograniczonej sprawności wymaga niekiedy wymiany podstawowych elementów jej wyposażenia. Doskonałym tego przykładem jest wanna, która zwykle w znaczny sposób utrudnia, a nawet uniemożliwia osobie niepełnosprawnej kąpiel. Wymiana wanny na prysznic z brodzikiem o niskim profilu i szerokich drzwiach rozsuwanych będzie doskonałym wyborem dla osób o ograniczonej sprawności fizycznej, w tym dla starszych osób, które pod prysznic chciałby na przykład wprowadzić wspomniany już wcześniej stołek prysznicowy.

Podstawowe wyposażenie łazienek przystosowanych do potrzeb osób o ograniczonej sprawności fizycznej powinno uwzględniać również sposób jego montażu. Przykładem mogą być umywalki, które w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich powinny być osadzone znacznie niżej niż standardowo, tak by zapewnić takim osobom możliwość samodzielnego i wygodnego ich użytkowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

  1. Od kiedy mieszka z nami babcia mamy w łazience różne takie udogodnienia. Deskę myjącą Biobidet z polskimi napisami, krzesełko pod prysznicem oraz uchwyty w strategicznych miejscach. Dzięki temu babcia jest w stanie poradzić sobie samej w łazience

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here