Stal nierdzewna jest stopem stali o podwyższonej odporności na korozję w porównaniu do stali węglowej. Do typowych składników stopowych należą chrom (zwykle co najmniej 11 procent), nikiel lub molibden. Zawartość stopu często wynosi 15-30 procent. Typowe zastosowania obejmują przetwarzanie / przetwarzanie żywności, instrumenty medyczne, sprzęt, urządzenia oraz zastosowania konstrukcyjne / architektoniczne.

Stal nierdzewna można kupić online np. na sklep-metale.pl – https://sklep-metale.pl/stal-nierdzewna-i-kwasoodporna. Jest dostępna w wielu różnych kształtach, takich jak: pręty, blacha, kątowniki, profile i inne. Można go przyciąć do dokładnych wymiarów. Większość decyzji dotyczących tego, którą stal wybrać i jaką użyć, opiera się na kombinacji poniżej wymienionych czynników.

  1. Co to jest środowisko korozyjne, jeśli stal będzie w nim pracować? – Są to czynniki atmosferyczne, woda, stężenie poszczególnych chemikaliów, zawartość chlorków, obecność kwasu.
  2. Jaka będzie temperatura pracy stali? – Wysokie temperatury zwykle przyspieszają tempo korozji materiału i dlatego wskazują na wyższą klasę. Niskie temperatury będą wymagały twardej stali austenitycznej.
  3. Jaka siła stali jest wymagana? – Wyższą wytrzymałość można uzyskać ze stali austenitycznej, dupleksowej, martenzytycznej i PH. Inne procesy, takie jak spawanie i formowanie, często wpływają na to, który z nich jest najbardziej odpowiedni. Na przykład wysoko wytrzymałe stale austenityczne wytwarzane przez hartowanie robocze nie byłyby odpowiednie tam, gdzie konieczne było spawanie, ponieważ proces zmiękczyłby stal.
  4. Jakie spawanie zostanie przeprowadzone? – Stale austenityczne są ogólnie bardziej spawalne niż inne typy. Stale ferrytyczne są spawalne w cienkich przekrojach. Stale dupleksowe wymagają większej ostrożności niż stale austenityczne, ale obecnie są uważane za w pełni spawalne. Gatunki martenzytyczne i PH są mniej spawalne.
  5. Jaki stopień formowania jest wymagany do wykonania komponentu? – Stale austenityczne są najbardziej podatne na formowanie ze wszystkich rodzajów, które mogą podlegać wysokiemu stopniowi głębokiego tłoczenia lub formowania przez rozciąganie. Zasadniczo stale ferrytyczne nie są tak podatne na formowanie, ale nadal mogą wytwarzać dość skomplikowane kształty. Stopnie dupleksowe, martenzytyczne i PH nie są szczególnie formowalne.
  6. Jaka forma produktu jest wymagana? – Nie wszystkie gatunki są dostępne we wszystkich formach i rozmiarach produktu, na przykład arkusz, pręt, rura. Zasadniczo stale austenityczne są dostępne we wszystkich formach produktu w szerokim zakresie wymiarów. Ferryty częściej występują w postaci arkuszy niż prętów. W przypadku stali martenzytycznych jest odwrotnie.
  7. Jakie są oczekiwania klienta odnośnie do wydajności materiału? – Jest to ważna kwestia, często pomijana w procesie wyboru stali. W szczególności, jakie są wymagania estetyczne w porównaniu do wymagań konstrukcyjnych? Okres użytkowania jest czasem określony, ale bardzo trudno go zagwarantować.
  8. Mogą również zostać uwzględnione specjalne wymagania, takie jak właściwości niemagnetyczne.
  9. Należy również pamiętać, że sam rodzaj stali nie jest jedynym czynnikiem przy wyborze materiału. Wykończenie powierzchni jest co najmniej tak samo ważne w wielu zastosowaniach, szczególnie tam, gdzie występuje silny element estetyczny.
  10. Dostępność. Może istnieć doskonały wybór techniczny materiału, którego nie można wdrożyć, ponieważ nie jest on dostępny w wymaganym czasie.
  11. Czasami właściwa opcja techniczna nie jest ostatecznie wybierana wyłącznie ze względu na koszty. Ważne jest jednak prawidłowe oszacowanie kosztów. Wiele zastosowań ze stali nierdzewnej jest korzystne pod względem kosztów cyklu życia, a nie kosztów początkowych.

Ostateczna selekcja stali nierdzewnej, prawie na pewno będzie w rękach specjalisty, ale znajomość kryteriów wyboru może pomóc. Brakujące informacje są czasem różnicą między udaną a nieudanym zakupem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here