Instalacja fotowoltaiczna poprawia zarówno bilans ekonomiczny jak i wizerunek jej właściciela. Coraz więcej osób ma świadomość, że trzeba racjonalnie gospodarować zasobami naturalnymi. Gdy już podejmiemy decyzję o skorzystaniu z dobrodziejstw fotowoltaiki pojawiają się kolejne pytania. Ile paneli potrzeba? Jaką powierzchnię będą zajmować? Czy inwerter zajmuje dużo miejsca? Jak i gdzie umieścić panele fotowoltaiczne?

Iść w stronę słońca

Panele powinny być jak najdłużej oświetlane przez promienie słoneczne. Pochylenie ich jest więc zależne od położenia geograficznego miejsca w, którym znajduje się instalacja. Dla Polski ustalono, że panele statyczne powinny być ustawione w kierunku południowym i pochylone pod kątem około 35 stopni.

Stosowane są również rozwiązania, w których panele przesuwają się tak, aby cały czas były oświetlone jak najsilniej.

Ile paneli potrzeba?

Panel ma określoną wydajność energetyczną. Liczba paneli zależy od zapotrzebowania na energię elektryczną. Zbudowanie zbyt dużej instalacji mija się z celem, gdyż wydłuży się czas jej amortyzacji. Instalacja nazbyt mała nie będzie zaspokajała zapotrzebowania na energię. Na stronie firmy https://pgreen.com.pl można znaleźć przejrzysty przykład pokazujący jak oszacować liczbę i powierzchnię zajmowaną przez panele. Do obliczeń potrzebna jest tylko znajomość wysokości opłat za energie elektryczną.

Jeśli nie na dachu to gdzie?

Najczęściej panele instalowane są dachu budynku. Przemawia za tym szereg argumentów. Powierzchnia dachu jest niewykorzystywana. Panele zacieniają dach chroniąc go przed nadmiernym ogrzewaniem w lecie. W zimie panele, które są podczas pracy ciepłe, zapobiegają zaleganiu śniegu. Na dachu, który jest rzadko odwiedzany, jest małe prawdopodobieństwo uszkodzenia panelu. A co zrobić jeśli dach nie jest zorientowany jest w stronę południową, jest zacieniony lub właściciel budynku nie zezwala na instalację? W takim przypadku sprawa nie jest stracona. Panele można zamontować do stelaża, który można postawić na dachu w stronę południową lub też na ziemi.

Skąd brać wiedzę?

Instalacja paneli musi nie tylko spełniać wymagania jakie narzucają: zapotrzebowanie na energię, warunki terenowe, zjawiska fizyczne będące podstawą fotowoltaiki. Jest budową i musi być w zgodzie z prawem budowlanym. Stanowi ingerencję w siec energetyczną i powinna być uzgodniona z jej właścicielem. Wymaga wykonania projektów, relegalizacji inwestycji zgodnie z nimi, a następnie odbioru przed odpowiednie służby. Rozwiązaniem, które gwarantuje najskuteczniejsze i prawidłowe przeprowadzenie całego procesu jest powierzenie go firmie, która wykonuje montaże od lat i wszystkie formalności ma w cenie instalacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here