Większość kredytów mieszkaniowych ma okres spłaty 15 lub 30 lat. Co więc się stanie, jeśli chcesz sprzedać przed tym terminem lub przed spłatą pożyczki? Jeśli zrobisz to umiejętnie (w czym może Ci pomóc renomowane biuro nieruchomości), tak długo, jak Twój dom jest wart więcej niż to, co jesteś winien bankowi, prawdopodobnie jeszcze trochę zarobisz i to nawet po zapłaceniu prowizji, dodatkowych opłat i kosztów zamknięcia.

Pomoc biura nieruchomości – tak czy nie?

Wykonaj te wstępne kroki przed sprzedażą domu z hipoteką, a cały proces powinien upłynąć sprawnie i z zadowalającym Cię efektem. Tak jak wspomniano na wstępie, w tym kontekście całkiem niegłupim pomysłem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanych pracowników biura nieruchomości. Znają oni bowiem wszelkie tajniki udanej sprzedaży nieruchomości, nawet wtedy, gdy nad posiadłością widać cień kredytu.

Co więcej, porada prawna, jaką zapewniają, zwykle nie jest wygórowana, czasem nawet można „załapać się” na bezpłatną konsultację. Jedno jest pewne, wszystkie osoby, które zdecydowały się skorzystać z takiego profesjonalnego wsparcia, oszczędziły sobie sporo bólu głowy, przy jednoczesnym zyskaniu gotówki, na którą prawdopodobnie nie mogliby liczyć w przypadku samodzielnego podejścia do tematu sprzedaży domu wciąż obciążonej kredytem.

Kroki prowadzące do sprzedaży domu przed spłatą kredytu hipotecznego

Krok 1: Skontaktuj się z pożyczkodawcą

Najpierw zapytaj kredytodawcę hipotecznego o bieżącą spłatę kredytu hipotecznego przy sprzedaży domu. Wycena, którą otrzymasz, jest zwykle ważna przez 10-30 dni i może nieco różnić się od tego, co widzisz na miesięcznym wyciągu – jest obliczana z odsetkami do dnia i może obejmować opłaty, za które możesz być odpowiedzialny po zamknięciu.

Koniecznie też poświęć czas na to, by dokładnie sprawdzić dokumenty pożyczkowe w poszukiwaniu informacji na temat tego, czy istnieje kara przedpłaty, ponieważ wpłynie to na ilość pieniędzy, które uzyskasz przy sprzedaży. Kara za przedpłatę to opłata, którą możesz zapłacić, jeśli sprzedasz dom przed spłatą kredytu. Kary przedpłatowe są mniej powszechne niż kiedyś, a niektóre kary przedpłatowe obejmują tylko określony czas – powiedzmy, jeśli sprzedasz dom w ciągu pięciu lat od zakupu. Karę przedpłaty można obliczyć na kilka różnych sposobów, w zależności od pożyczkodawcy.

Może to być:

  • procent pozostałego salda kredytu (zwykle między 2-5 procent),
  • procent należnych odsetek,
  • ryczałt.

Pamiętaj, że pożyczkodawca hipoteczny nie może Ci wskazać, komu możesz sprzedać swoją nieruchomość, ale możesz poprosić o wstępną akceptację kupującego lub dowód wpłaty środków.

Krok 2: Określ cenę sprzedaży

Z pomocą pośrednika w obrocie nieruchomościami ustal rozsądną cenę sprzedaży swojego domu. Najlepiej jest sprzedać swój dom za kwotę, która pokrywa następujące koszta:

  • spłata kredytu hipotecznego,
  • koszty zamknięcia (w tym 5-6 procent prowizji agenta, podatki, opłaty adwokackie i opłaty transferowe),
  • wydatki poniesione na przygotowanie domu do sprzedaży.

Po zamknięciu otrzymasz zysk, który, miejmy nadzieję, będzie wystarczający, aby dokonać przyszłej inwestycji lub kupić nowy dom.

Krok 3: Uzyskaj szacunkową deklarację rozliczeniową

Jednak zanim podejmiesz jakiekolwiek wiążące decyzje, koniecznie upewnij się, że sprzedaż ma sens z finansowego punktu widzenia – co oznacza, że zyskasz wystarczająco dużo zysku, aby był wart wszystkich prowizji, kosztów zamknięcia i innych wydatków związanych ze sprzedażą domu.

Gdy zatrudniasz wspomnianego wcześniej agenta nieruchomości, jedną z pierwszych rzeczy, które zrobią, będzie zapewne założenie konta depozytowego w Twoim imieniu. Gdy Twoje konto zostanie otwarte, Twój depozytariusz lub agent tytułowy może przedstawić podział szacowanych kosztów zamknięcia. Oszacowanie może się zmienić w zależności od faktycznej oferty na dom i po jego zamknięciu, ale z całą pewnością daje dużo dokładniejszy obraz tego, ile pieniędzy w całej transakcji będziesz musiał „puścić w obieg”, a ile faktycznie wróci do Ciebie.

Czytaj Więcej

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here