Budowa studni wymaga odpowiednich działań poprzedzających. Do takich należy nie tylko decyzja o tym, jaki rodzaj studni powstanie na naszej działce, ale również dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Korzyści z przygotowania się we właściwy sposób wcześniej to przede wszystkich sprawny przebieg prac, bez zakłóceń spowodowanych niespodziewanymi sytuacjami.

Pozwolenia i zgody

Już kupując działkę należy zorientować się, czy dla tego konkretnego terenu przewidziana jest zgoda na wybudowanie studni. Niestety nie każda takie posiada, dlatego jeśli zależy nam na posiadaniu studni, konieczne jest sprawdzenie, czy może ona w tym miejscu powstać.

Wszystkie formalności związane z budową studni należy załatwiać w organie administracji architektoniczno-budowlanej właściwej dla miejsca, w którym znajduje się działka. Konieczne jest przedstawienie projektu studni, a także przewidywanego zużycia wody. Brak sprzeciwu równoznaczny jest ze zgodą na budowę studni. Od złożenia dokumentów należy jednak odczekać 30 dni.

W zależności od rodzaju budowanej studni, a także jej przeznaczenia konieczne jest również złożenie dodatkowych dokumentów i uzyskanie innych zgód. Na przykład dla działki, na której prowadzona będzie szkółka drzew i krzewów ozdobnych, zużycie wody będzie zdecydowanie wyższe, a bardzo możliwe, że będzie przekraczało normy. Wtedy konieczne jest wodnoprawne pozwolenie na budowę studni.

Odpowiednia firma

Niezwykle ważne jest również przygotowanie terenu oraz wybranie odpowiedniego miejsca. W tym celu konieczne jest zatrudnienie fachowców, którzy zbadają teren, a dokładniej grubość warstwy wodonośnej, której przebicie może być niezwykle trudne. W tym celu firma powinna wykorzystywać specjalne narzędzia i maszyny, na przykład świdry ślimakowe od Staltechnika, które umożliwiają sprawnie i skutecznie wykonać odwiert. Dzięki temu proces budowy studni przebiegnie szybko i bez nieprzewidzianych komplikacji, które mogłyby przyczyną dodatkowych kosztów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here