Rodzina to miejsce, gdzie człowiek rodzi się i uczy. Pierwsze kroki postawione wśród najbliższych, pierwsze słowo wypowiedziane w kierunku rodzica. Te wszystkie małe rzeczy sprawiają, że powstaje jedyna w swoim rodzaju więź, którą pielęgnować należy przez całe życie. W chwilach kryzysu zawsze można zwrócić się do rodziny i mieć pewność, że pomogą. Nikt inny tak nie wesprze jak oni. Nikt nie da takiego oparcia. I choć można się czuć dobrze przy wielu osobach, żadna z nich nie pozna nas tak borze jak najbliższa rodzina.
Aby żyć w zgodzie ze sobą i ze światem, warto postawić w domu kilka podstawowych zasad. Ułatwią one znacząco współżycie w rodzinie i ustalą hierarchię wartości. Każdy będzie wiedział, co dla danej osoby jest ważne. A wzajemny szacunek pozwoli wytrwać w harmonii przez długie lata. Najważniejszą sprawą są dyżury sprzątania. Wiadomo, że mieszkanie sprzątać trzeba. Raz w tygodniu są to mniejsze porządki, kilka razy do roku większe, a w codziennym życiu trzeba również uporać się z wieloma drobnostkami. Naczelną zasadą powinno być to, że każdy sprząta po sobie. Jeśli robisz sobie obiad, pozmywaj po sobie talerze. Wsadzasz pranie do pralki? Później powieś je, poczekaj aż wyschnie, poprasuj i schowaj niezbędne przyrządy do szafek, aby nie zagracać pomieszczeń. Szanuj przestrzeń innych osób. Nie rób innym na złość, bo sam nie chciałbyś znaleźć się na jego miejscu. Bardzo ważna jest również segregacja śmieci. Pomoże ona również naszej planecie. Zadbanie, aby opakowania po produktach trafiały do odpowiednich koszy, to rzecz kluczowa w dbaniu o planetę. Może nie zmieni ona mocno świata, ale pomoże ukierunkować go na dobre tory. Nie mniej istotne jest wykorzystywanie samemu produktów po raz drugi. Nie warto kupować kolejnej małej butelki z wodą, jeśli bez problemu możemy napełnić obecną wodą z kranu lub wodą przegotowaną. Warto pomyśleć także o tym, by stworzyć meble z recyklingu. I nie chodzi o takie kupowane od specjalnych firm, które je produkują. Dziewczynki mogą zainteresować się rękodziełem. Istnieje wiele ciekawych pomysłów na stworzenie półeczek z odpadów segregowanych. Na przykład szafka nocna ze zwiniętych w rulon gazet. Pomalowana na ładny kolor wpasuje się w otoczenie, ale wciąż będzie wyglądała nieszablonowo.
To tylko niektóre z pomysłów zadbania o rodzinę. Czyniąc dobre gesty dla innych, stajemy się również lepsi dla samych siebie. Nie bez powodu panuje przekonanie, że pomaganie innym to jeden z kroków do prowadzenia szczęśliwego życia. Oczywiście, mowa tu o bezinteresownej pomocy, gdzie nie oczekujemy niczego w zamian. Prawda jest taka, że w rodzinie spotykamy się z taką najczęściej. Dlatego warto pielęgnować relacje. Wówczas my będziemy szczęśliwi, ale i nasi najbliżsi. Stawiając sobie wspólne cele, zbliżamy się do siebie. Dlatego też zasady w domu są takie ważne. Poszczególni członkowie rodziny mają wtedy wrażenie, że dążą do tych samych rzeczy i wyznają podobne wartości. To zacieśnia więzi i sprawia, że chcemy dbać o bliskich jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here