W Stanach Zjednoczonych, a powoli także w Polsce, coraz większą popularnością cieszy się koncept inteligentnych domów. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że obecnie dostępne prędkości Internetu już są imponujące, a wraz z wejściem 5G osiągną poziom, który umożliwi nawet bardzo rozbudowanej sieci inteligentnych urządzeń domowych bezproblemową, szybką współpracę. Tylko czy inteligentne domy są rzeczywiście świetnym sposobem na ułatwienie życia, czy też niosą za sobą zagrożenie, które warto wziąć pod uwagę?

Czym są inteligentne domy?

Inteligentne domy to takie, w których znajduje się szereg „smart” urządzeń domowych, które można koordynować zdalnie w prosty i szybki sposób. Mowa tutaj nie tylko o inteligentnych telewizorach, ale też lodówkach, pralkach, czajnikach, oświetleniu, żaluzjach, a nawet zamkach do drzwi.

Wszystko to można kontrolować za pośrednictwem swojego smartfona zdalnie. Na przykład będąc w pracy, wstawić pranie czy wpuścić do domu niezapowiedzianych gości.

Żeby to wszystko działało prawidłowo, mogło się ze sobą komunikować i szybko wymieniać się danymi, potrzebne jest oczywiście szybkie łącze internetowe, a poszczególne urządzenia muszą być ze sobą kompatybilne. Można spotkać zarówno wersje budżetowe „smart” urządzeń, jak i naprawdę drogi sprzęt.

Obecnie już możliwe jest wymienienie niemal całego domowego sprzętu elektronicznego (i nie tylko, jak w przypadku wspomnianych zamków do drzwi) na wersje smart, a technologia ta będzie jeszcze tylko cały czas się rozwijała. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na portalach technologicznych, takich jak http://www.adwordspress.pl/.

Wady i zalety inteligentnych domów.

Inteligentne domy pozwalają, jak już wspomniano, na dużą wygodę – wiele rzeczy można robić zdalnie, można także ustawiać dla wielu przedmiotów określone harmonogramy i uniknąć konieczności na przykład każdorazowego manualnego włączania pralki czy zmywarki.

Musimy jednak pamiętać, że za wygodę płacimy swoim bezpieczeństwem. W przypadku utraty połączenia z Internetem, nie mówiąc o utracie prądu, jesteśmy po prostu „uziemieni”. Ponadto, istnieje ryzyko, że ktoś niepowołany połączy się z naszymi urządzeniami domowymi i wywoła kosztowne szkody.

Artykuł powstał we współpracy z portalem technologicznym http://www.adwordspress.pl/. Można na nim znaleźć więcej tego typu ciekawych informacji i nowinek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here