Własny dom to pragnienie wielu rodzin. Mieszkanie z rodziną lub małe mieszkanie w mieście wielokrotnie nie są szczytem ambicji. Z tego powodu wielokrotnie dochodzi do decyzji, iż czas najwyższy, żeby przenieść się do domu. Niestety, żeby dom spełniał wszelkie nasze oczekiwania to należy go zbudować, i to wielokrotnie trwa niezwykle długo. Jeśli nie chcemy czekać to wyjściem może wykazać się dom prefabrykowany, więc taki, jaki wykonuje się z gotowych segmentów.

Czym są domy z prefabrykatów?

Domy prefabrykowane to nowatorskie nastawienie do budownictwa. Zwłaszcza modne w krajach skandynawskich, Niemczech oraz Austrii. Jak sama nazwa pokazuje budynki takie składają się z prefabrykowanych, więc wcześniej stworzonych elementów. Elementy te przesyłane są potem na teren budowy oraz montowane. Budynki faktycznie są składane zgodnie z projektem. Pozwoli to na szereg korzyści, gdzie istotną jest czas budowy. O ile standardowe domy mogą powstawać chociażby przez lata, podczas jakich występują różne wydatki oraz kłopoty.

O tyle budynki prefabrykowane można stawiać w ciągu jednego miesiąca. Technika budowy domu z prefabrykatów polega na zastosowaniu modułów, więc gotowych segmentów, jakie składa się na placu budowy w jednolitą całość. Powstają one w wytwórniach oraz nie wymagają gromadzenia na działce przed montażem, dzięki czemu nie niszczeją oraz nie są narażone na przechowywanie pod gołym niebem, co jest typowe w wypadku budynków murowanych.

Nie ma także odpadów, ponieważ roboty nie potrzebują żadnego modyfikowania lub docinania materiałów na placu budowy. Na miejscu niezbędne jest tylko wykonanie fundamentów oraz podłączeń mediów, reszta następuje niezwykle skutecznie, od razu po przetransportowaniu następnych modułów. Elementy mogą być betonowe, betonowo-drewniane albo z drzewa klejonego.

w salonie

Z jakiego materiału są domy prefabrykowane?

Podstawowym materiałem jest tu drewno, jakie ma silne właściwości izolacyjne. Dzięki zastosowaniu tego materiału, budynki są relatywnie niedrogie i przede wszystkim – energooszczędne. Typowy dom energooszczędny zużywa w skali roku nie więcej aniżeli 40 kWh na mkw. Zwykłe budynki zużywają ponad 200 kWh- znaczy to, iż budynki prefabrykowane oszczędzają dla inwestora duże pieniądze, jakie musiałby poświęcić na koszty eksploatacyjne standardowego domu.

Rodzaje domów prefabrykowanych

Domy takie możemy rozłożyć na dwa typy we współzależności od systemu prefabrykacji. Prefabrykacja otwarta znaczy, iż podstawowe elementy konstrukcji jak ściany, dach oraz poszycie wykonywane są w fabryce, i kolejne czynności wraz z montażem instalacji – na terenie budowy. Cały mechanizm, od zamówienia do zrobienia trwa parę miesięcy. Prefabrykacja zamknięta znaczy, iż wszelkie elementy domu zrobione są wcześniej w fabryce. W związku z tym roboty na terenie budowy trwają zaledwie parę dni. Tenże rodzaj domów określa się wielokrotnie także domami gotowymi.

Dlaczego warto wybudować dom prefabrykowany?

Niewielka świadomość deweloperów na temat tego rodzaju budownictwa wywołuje, iż wielokrotnie nie rozumieją oni wszystkich korzyści budynków prefabrykowanych. W związku z tym występują pewne obawy przed gotowymi domami. Należałoby jednakże wiedzieć, iż w wielu wypadkach jest to jedno z najskuteczniejszych wyjść na rynku. Domy prefabrykowane to domy w pełnym tego słowa znaczeniu. Są trwałe, odporne oraz będą odpowiednio służyć klientom przez wiele lat. W komforcie oraz bezpieczeństwie używania nie różnią się od klasycznych domów.

domy z prefabrykatów

Istotną korzyścią tego rodzaju budownictwa jest fakt, iż budynki można postawić w przeciągu paru miesięcy. Jest to duża różnica w zestawieniu z kilkuletnim budowaniem klasycznych konstrukcji. Budynki prefabrykowane są także bardzo energooszczędne. Dzięki temu rachunki za eksploatację (zwłaszcza ogrzewanie) mogą być parę razy mniejsze w przyrównaniu ze standardowymi domami. Wybierając standardowe budownictwo godzisz się na większe wydatki. Budynki gotowe są także przyjazne środowisku, gdyż zrobione są z ekologicznych produktów i energooszczędne.

Budownictwo to staje się kanonem w krajach o odpowiednio rozwiniętym budownictwie – Austrii, Niemczech i krajach skandynawskich. Koszt budowy domu drewnianego prefabrykowanego nie jest wcale większy od murowanego. Decydując się na ostateczny projekt można łatwo oraz tanio stworzyć wygodny dom. Budynki prefabrykowane zdobywają dużą renomę zagranicą. W Polsce są jeszcze nowością, lecz na rynku jest mnóstwo spółek, jakie zawodowo zajmują się tym zagadnieniem. W wielu wypadkach jest to niewątpliwie ciekawe oraz efektywne wyjście, jakie stanowi poważną alternatywę dla budownictwa standardowego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKredyt na dom
Następny artykułDziałki nad morzem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here