Domy nowoczesne, więc jakie?

Architektura nowoczesna wyróżnia się przede wszystkim prostotą formy. Jeszcze do niedawna nieodłącznie była połączona z pokryciem w formie dachu płaskiego. Teraz także odnajdziemy takie wyjścia, chociaż o wiele więcej można napotkać propozycji z poprzecznymi połaciami.

Innowacyjny design domu wybierają poplecznicy dużych oraz licznych przeszkleń. To odpowiednie wyjście, gdy cenisz jasne wnętrza otwarte na ogród, nieszczęśliwe zaś, gdy stawiasz na małej działce, w gęstej zabudowie. Żeby jak najwięcej światła docierało do pomieszczenia, konstrukcje okienne są w takich projektach zmniejszane, nie spotkasz tutaj podziałów przeszkleń, nie ma także pośród nich równowagi.

Otwarte okna oraz obowiązkowo rozsuwane drzwi balkonowe sąsiadują z portfenetrami (oknami nieotwieralnymi, sięgającymi podłogi) i pasmowymi. Panoramiczne przeszklenia zestawia się z mniejszymi formami, i również bulajami, jakie dostarczają czynnik marynistyczny.

Ponad wszystko innowacyjny design domu stawia na minimalizm. Dach dwupołaciowy coraz rzadziej jest pokrywany lukarnami, usiany bywa jednak oknami dachowymi oraz ich układami zajmującymi wysoki fragment przekrycia. Wielokrotnie wybierana łatwa bryła innowacyjnego domu, o ścianach pozbawionych udziwnień, nie tylko odpowiada gustom obecnych przedsiębiorców, lecz także jest rezultatem optymalizacji kształtu zapewniającego komfort praktyczny oraz aranżacyjny. Niejednokrotnie budowane są domy o powierzchni ok. 150 mkw. – niewątpliwie odchodzi się od projektowania zbyt dużych oraz trudnych do ogrzania brył. Nowoczesność chodzi w parze z ekologią oraz racjonalizacją potrzeb obecnej rodziny.

Wbrew pozorom prosta bryła wsparta na planie kwadratu oraz pokryta dwuspadowym dachem nie została wymyślona współcześnie. To duży powrót do tradycyjnej zabudowy ludowej. Innowacyjny dom, jaki jest łatwy do urządzenia oraz projektowania aranżacyjnego, okazał się niezwykle ekonomiczny, tak w budowie, jak i utrzymaniu. Zarówno domy energooszczędne, jak również pasywne korzystają z wielowiekowej tradycji. Ponadto tego rodzaju stylistyka wydaje się ponadczasowa, zmiana dotyczy tylko okien oraz artykułów wykończeniowych.

Dla kogo dom tradycyjny?

kuchnia

Nie wszystkich interesuje szorstkość innowacyjnych budynków. Zimne odcienie, w jakie są one ubierane, naturalność, formy, kompaktowość wnętrza nie są dla każdego. W domach klasycznych odnajdziemy rozszerzone kształty, podziały na skrzydła, wyeksponowane ryzality, dekoracyjne facjaty, wykusze oraz podcienie. Wejście główne będzie wyraźnie oznaczone, nawet wielkim przedsionkiem albo wiatrołapem. To niewątpliwie wyjście dla osób poszukujących elegancji w klasycznym stylu.

Wielospadowy dach będzie ozdobny, łączący mnóstwo czynników. Spotkasz tutaj standardowe lukarny i wole oczka, i poza tym tarasy oraz balkony o rozmaitej powierzchni. Przez to pomieszczenia będą miały także wyjątkowy styl. Chociażby przy przeszkleniach odnaleźć można zdobienia w formie szprosów lub okiennic.

Niewielkie standardowe domy posiadają własny urok oraz przytulność, większe idealnie spełniają wymagania dużych rodzin, chociażby wielopokoleniowych. Pamiętaj jednakże, iż wybór domu o bryle standardowej może wiązać się z wyższymi cenami nie tylko budowy, lecz także eksploatacji. Sam wielospadowy oraz rozszerzony dach jest o wiele droższy i trudniejszy w budowie aniżeli dwuspadowy.

Z innej strony zapewnia lepsze wyjścia przestrzenne na poddaszu. Bryła dokładnie odzwierciedlająca standardowe reguły architektoniczne wymaga klasycznych materiałów budowlanych oraz wykończeniowych, dzięki którym możliwe jest zdobycie spójności estetycznej, więc także w takiej sytuacji należałoby dobrze przemyśleć zdecydowanie większy koszt budowy i późniejszego utrzymania oraz konserwacji domu.

dom nowoczesny

Złoty środek

Niezdecydowanych ucieszy informacja, iż większość wybieranych teraz modeli łączy w sobie czynniki budynków z przeszłości z innowacyjnymi podejściami. Obserwujemy powrót do standardowej zabudowy staropolskiej, stylowych dworków lub nowoczesnych willi. Połączenie ich elementów z innowacyjnymi, oszczędzającymi energię materiałami oraz uproszczeniem formy zezwalającym na oszczędności podczas budowy, idealnie pasuje rynkowemu zapotrzebowaniu.

Pod względem estetycznym także stawiamy teraz na wypośrodkowanie. Innowacyjne, modne zimne materiały, takie jak polerowany cement, stal, blacha i szkło, ogrzewają elementy standardowej architektury (np. facjata, wykusz lub oranżeria). Również surową formę kubikowego prostopadłościanu bryły z płaskim dachem wielokrotnie przełamuje fragment standardowej drewnianej oblicówki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom pasywny
Następny artykułDom bez pozwolenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here