Nazwa domy kanadyjskie, jak można się łatwo domyślić, pochodzi od nazwy państwa, w którym opracowano technologię, czyli Kanady, ponadto obiekty takie są również bardzo często wznoszone na terenach sąsiadujących, czyli Stanach Zjednoczonych i krajach skandynawskich. Ze względu na to, iż zostały one opracowane na obszarach, o podobnym klimacie jaki panuje w Polsce, to doskonale nadają się do wznoszenia w naszym kraju.

Niestety domy kanadyjskie są postrzegane przez polaków jako obiekty nietrwałe, co skutkuje tym, iż pomimo tego, że są one tanie, szybkie w budowie i energooszczędne, to częstość ich wznoszenia jest nieporównywalnie mniejsza niż budynków murowanych.
Fundament tego typu obiektów stanowi zazwyczaj płyta żelbetowa, ułożona bezpośrednio na gruncie. Istnieje również możliwość wykonania posadowienia na ścianach fundamentowych, przy czym podłoga musi wówczas zostać wykonana nad przestrzenią wentylowaną.

Domy kanadyjskie wznosi się z elementów drewnianych czyli desek i bali, a charakterystyczną cechą obiektów jest lekki szkielet, wykonany z tychże elementów. Przy wznoszeniu tego typu konstrukcji należy zastosować trwałe i wytrzymałe gatunki drzew. W naszym kraju najczęściej stosuje się drewno świerkowe, które jest łatwo dostępne i posiada wymagane parametry. Przygotowane elementy muszą zostać poddane sezonowaniu, następnie są one czterokrotnie strugane i pokrywane preparatami przeciwgrzybiczymi i przeciwogniowymi.

Konstrukcję nośną stanowią słupy drewniane, rozstawione w odległościach trzydzieści, czterdzieści lub sześćdziesiąt centymetrów. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby odległości pomiędzy balami były identyczne, co wynika z tego, aby ułatwić w następnej fazie obicie obiektu płytami OSB, wiążącymi i usztywniającymi konstrukcję. Jeżeli okaże się, że nasz słup trafia w okno, to wykonuje się jego przycięcie i wprowadza nadproże. Podczas budowy wykonuje się oczepy, służące do połączenia dwóch słupów w części górnej oraz do związania ze sobą ścian w części dolnej.

dom kanadyjski

Domy kanadyjskie posiadają stropy wykonane z belek drewnianych, których wymiary i rozstaw dobiera się indywidualnie i jest on zależny od wielkości przenoszonego obciążenia. Bezpośrednie podparcie dla stropu stanowią ściany, a na jego górnej powierzchni montowane są płyty OSB, ewentualnie deski. Dodatkowo wykonuje się izolację cieplną i akustyczną, a w przypadku osób ceniących sobie ciszę materiał dźwiękochłonny wprowadza się pomiędzy belkami oraz pod podłogą.

Domy kanadyjskie są również ocieplane na powierzchni ścian, poprzez wypełnienie prześwitów, między elementami konstrukcji nośnej, materiałem izolacyjnym. Istnieje kilka rodzajów materiałów, jakie można zastosować, jednak najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną oraz ocieplenie natryskowe. Domy kanadyjskie nie są ocieplane styropianem, który bardzo często jest wykorzystywany podczas wznoszenia obiektów murowanych, ze względu na to, iż nie przylega on szczelnie do drewnianych powierzchni ścian.

Dodatkową izolację, pionowych przegród zewnętrznych budynku, powinna stanowić folia wiatroizolacyjna (umieszczana od zewnątrz) oraz folia paroizolacyjna (umieszczana od wewnątrz). Wykończenie zewnętrzne ścian stanowią zazwyczaj płyty gipsowo-kartonowe, płyty kartonowo-włóknowe lub boazeria. Od zewnątrz domy kanadyjskie są wykańczane płytkami klinkierowymi, sidingiem lub tynkiem dekoracyjnym, wykonanym na dodatkowej warstwie ocieplenia.

w kuchni

Domy kanadyjskie wymagają naprawy tylko w przypadku gdy zostały one źle zbudowane lub w wyniku bardzo długiej ich eksploatacji. W przypadku obiektów wykonanych fachowo, przy zachowaniu wytycznych wynikających z technologii, reperacje są sporadyczne. Istotne znaczenie ma nie tylko prawidłowe wykonanie obiektu, ale również jego zaprojektowanie. Odpowiednio dobrane parametry elementów, łączniki, gwoździe, materiał izolacyjny i wykończeniowy, sprawią, że domy kanadyjskie pozwolą na ich wygodne użytkowanie przez wiele lat, bez konieczności przeprowadzania remontów.

Warto jest wspomnieć również o kosztach, jakie inwestor musi ponieść przy wznoszeniu tego typu obiektu. Wielkość funduszy jakich potrzebujemy zależy, tak jak w przypadku wznoszenia innych budynków, od ich lokalizacji, wielkości, wykończenia, a także jakości zastosowanych materiałów. Ze względu na powszechnie panujące, niesłuszne przekonanie, iż wartość domów drewnianych spada z dużo większa prędkością niż obiektów wykonanych w innych technologiach, to domy kanadyjskie na rynku wtórnym są sprzedawane w znacznie zaniżonych cenach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom parterowy
Następny artykułDom za 150 tys

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here