W dzisiejszych czasach pojawił się trend na nabywania własnych domków letniskowych, do których w każdej chwili można pojechać, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji noclegu. Budynki rekreacyjne są zazwyczaj wznoszone jako drewniane lub murowane, a w ostatnich latach popularne stały się również tak zwane domy holenderskie. Obiekty te przypominają przyczepy, gdyż na ich podwoziu znajdują się kółka, różnica występuje jednak w transporcie, muszą być one bowiem przewożone przy użyciu specjalnej lawety.

Ponadto nie dokonuje się ich rejestracji, a przez to stanowią one jedynie przedmiot transportowany, a nie pojazd. Mobilność budynków, przy wielkości znacznie przekraczającej gabaryty tradycyjnej przyczepy, sprawiały, iż domy holenderskie są coraz częstszym zakupem. Możliwość ich przewożenia w dowolne miejsce sprawia bowiem, iż nabywcy nie są uwiązani jednym miejscem wczasowym.

Domy holenderskie pomimo podobieństwa wizualnego oraz funkcjonalnego, nie podlegają przepisom dotyczącym przyczep campingowych, które są zarejestrowane w bazie pojazdów, podlegają badaniom technicznym oraz muszą zostać dopuszczone do ruchu.

Domy holenderskie zakwalifikowano, na podstawie przepisów Prawa Budowlanego, do grupy obiektów tymczasowych. Mianem tym definiuje się obiekty, które nie są na stałe połączone z gruntem, a także takie, które są przeznaczone do czasowego użytkowania. Domy holenderskie wymagają również przeanalizowania kwestii pozwolenia na budowę, fakt, iż budynki te nie są związane z podłożem nie jest bowiem dostateczny aby stwierdzić, że wystarczającym będzie dokonanie jedynie zgłoszenia.

Pozwolenia na budowę nie musimy uzyskiwać wówczas gdy domy holenderskie są obiektami parterowymi, ich powierzchnia zabudowy nie przekracza trzydziestu pięciu metrów kwadratowych, a ponadto na każde pięćset metrów kwadratowych działki może być postawiony jedynie jeden budynek.

Zgłoszenie jest również wystarczające w przypadku obiektów nie połączonych trwale z gruntem i których rozbiórka lub przeniesienie nastąpi nie później niż sto dwadzieścia dni od rozpoczęcia jego budowy. W związku z powyższym zgłoszenie jest ważne przez sto dwadzieścia dni, a po upływie tego czasu obiekt musi zostać całkowicie usunięty z nieruchomości. W praktyce dochodzi bardzo często do przewiezienia obiektu na inne miejsce, inną działkę i dokonania kolejnego zgłoszenia, na kolejne sto dwadzieścia dni.

Po dokonaniu przez nas zawiadomienia organ ma trzydzieści dni na dokonanie sprzeciwu, jeżeli w tym okresie nie otrzymamy żadnej odpowiedzi, oznacza to, że możemy przystąpić do rozpoczęcia wznoszenia obiektu. Warto jest zatem przewidzieć okres potrzebny na akceptację zgłoszenia przez urząd i dokonać go odpowiednio wcześniej.

Należy również pamiętać, iż domy holenderskie wymagają przy zawiadomieniu przedłożenia oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania działką na cele budowlane, a także szkiców i rysunków konstrukcji, uwzględniających przede wszystkim skrajne wymiary obiektu. Zazwyczaj urzędnicy uznają za wystarczający szkic, który otrzymuje się w trakcie zakupu obiektu.

Dużym udogodnieniem jest również fakt, iż ze względu na to, że domy holenderskie nie są obiektami na stałe połączonymi z gruntem, to w przypadku zgłoszenia nie musimy być właścicielami działki, na której maja one stanąć, wystarczy jeżeli przedłożymy jedynie umowę dzierżawy danej nieruchomości.

Właściwy organ dokonuje również oceny zgłoszenia pod względem możliwości przewiezienia obiektu po upływie stu dwudziestu dni, jeżeli uzna, że istnieje ryzyko przekroczenia tego terminu, to wystosuje do nas pismo w sprawie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Zdarza się również, iż domy holenderskie mają pełnić funkcję stałych obiektów rekreacyjnych, wówczas dokonuje się demontażu kół zamontowanych na podwoziu i posadawia się obiekt na wylewanych fundamentach. W takim przypadku zachodzi konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.

Domy holenderskie mają wiele zalet, a jedną z najważniejszych jest ograniczenie środków i czasu na budowę, w porównaniu z obiektami murowanymi oraz drewnianymi. Cena domu jest uzależniona od wielkości obiektu, oraz od tego czy jest on nowy czy z rynku wtórnego.

Domy holenderskie używane można kupić w cenie około dziesięciu tysięcy złotych, natomiast nowe od trzydziestu tysięcy złotych. Obiekty te są zazwyczaj sprzedawane z kompleksowym wyposażeniem, czyli urządzeniami oraz instalacjami umożliwiającymi ich użytkowanie. Domy holenderskie są zazwyczaj praktycznie gotowe do użytku, a jedynym co trzeba uczynić jest podłączenie ich do mediów. Budynki są wyposażone w meble i urządzenia robione na wymiar, dlatego są one montowane na etapie zakupu obiektu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here