Zakup domu to marzenie wielu osób, niestety, przy obecnych cenach nieruchomości, jest to marzenie, które niełatwo zrealizować. Najnowsze domy kosztują bardzo dużo, dlatego bez kredytu ich zakup jest wręcz nierealny. Nie każdy jednak chce lub może wziąć kredyt. W takiej sytuacji alternatywą może być zakup domu do remontu.

Domy do remontu są wielokrotnie tańsze od tych najnowszych. Bardzo często zakup domu do remontu może zamknąć się w kwocie poniżej stu tysięcy złotych, a więc w kwocie, za którą trudno kupić jakiekolwiek mieszkanie. Czy jednak domy do remontu to dobra opcja? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Bardzo często jest to rozwiązanie bardzo nierozsądne, ponieważ w wielu przypadkach remont domu to koszt horrendalny, Co interesujące, taki remont domu, owszem, poprawi jego stan, cały czas jednak będzie to stary budynek po remoncie.

Jakie domy do remontu są warte uwagi?

Szukając domu do remontu najczęściej koncentrujemy się na tym, by były to nieruchomości jak najtańsze. To zły kierunek. Owszem, cena zakupu takiego domu ma bardzo duże znaczenie, w szczególności przy ograniczonych środkach finansowych, jednak o wiele ważniejsze od tego, za jaką cenę dom kupimy, jest to, ile będziemy musieli wydać, by doprowadzić go do dobrego stanu.

Stan domu

Oględziny domu powinniśmy zacząć od dokładnego określenia nie tylko tego, co należy w domu wyremontować, ale i tego, co będzie trzeba zrobić od podstaw. Brak kanalizacji, łazienki, sensowego ogrzewania, garażu, czy utwardzonego terenu. W wielu domach do remontu takie rzeczy się zdarzają. Takie prace to nie remont, ale często tworzenie czegoś od podstaw. Nierzadko bardzo kosztowne.

Remont

Jeśli wiemy już, co należy w domu zrobić od podstaw, przyjrzyjmy się temu, co należy wyremontować. Całość prac oczywiście należy wycenić, dodając do wyceny jakieś dwadzieścia procent całości, w trakcie remontu bowiem, zawsze mogą pojawić się dodatkowe prace do wykonania, czego od razu nie widać. Doskonałym przykładem takich prac, są prace przy wymianie dachu. Dopiero po zdjęciu starego poszycia, tak naprawdę widać, co należy wymienić. Wcześniej trudno to zauważyć.

remont domu

Zamieszkać w domu

Kupując dom do remontu, warto koncentrować się na takich, w których od razu można zamieszkać. To dobre rozwiązanie, bowiem nie trzeba płacić za inne miejsce zamieszkania. Za czynsz, czy za najem miejsca, w którym mieszkamy. Oczywiście dom do remontu, z możliwością zamieszkania, zdarza się rzadko, warto jednak takiego szukać.

Kredyt

Jeśli kupujemy dom do remontu i chcemy na zakup wziąć kredyt, musimy pamiętać, że możliwe są także pieniądze na remont. Bank chętnie udzieli kredytu na zakup i remont domu, jednak pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest konkretna wycena prac remontowych, drugim zaś wygląd domu i otoczenia wokół niego. Osoba zatwierdzająca wniosek o kredyt, z całą pewnością będzie chciała zobaczyć zdjęcia domu i otoczenia.

Jeśli wszystko nie będzie wyglądało ładnie, o kredycie można zapomnieć. Dzieje się tak z jednego powodu – bank zawsze musi brać pod uwagę to, że kredytobiorca nie będzie spłacać zobowiązań, a dom trafi na licytację. Nikt z banku nie będzie przyjeżdżał posprzątać na działce, czy zrobić porządek w domu, aby na licytacji dom sprzedał się szybciej. Stąd wymóg zdjęć nieruchomości i działki, na której się znajduje.

Czy warto?

Na pewno nie warto kupować domu do remontu, biorąc ogromny kredyt, Nie warto także kupować przysłowiowej ruiny, tylko dlatego, że jest bardzo tania. W każdym przypadku należy rzecz jasna dokładnie sprawdzić stan prawny domu, ewentualne zadłużenie i to, czy nie ma w domu zameldowanych ludzi. Przed sporządzeniem aktu notarialnego, warto zażądać od sprzedającego zaświadczenia, mówiącego o tym, że w nabywanej nieruchomości nie ma osób zameldowanych.

dom do remontu

Dom do remontu może być bardzo złym, albo dobrym rozwiązaniem, dlatego do zakupu takiego domu należy podchodzić bardzo rozważnie, tym bardziej, jeśli kupujemy nieruchomość na kredyt. Jeśli podejdziemy do tematu rozważnie i kupimy fajny dom do niewielkiego remontu, z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu, samą nieruchomość zaś po latach będziemy mogli sprzedać ze sporym zyskiem.

Jeśli zaś kupimy tak zwaną ruinę, staniemy się posiadaczami domu, który będzie trzeba ciągle remontować, a jego stan nigdy nie zbliży się do doskonałości. Warto mieć tego świadomość, tak samo jak tego, że zakup domu to nie zakup przysłowiowego długopisu, czy nawet samochodu. Dom kupuje się za bardzo duże pieniądze i jest to zakup na lata, więc warto kupować rozsądnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom letniskowy
Następny artykułDomy kopułowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here