Przystępując do budowy domu, inwestorzy niejednokrotnie zastanawiają się, jaką metodę budowy wybrać. A może warto zdecydować się na dom z prefabrykatów? Ta metoda, od wielu lat stosowana w zachodnich krajach, dopiero od niedawna zdobywa popularność w Polsce. Czym są domy keramzytowe i jakie są koszty takiej inwestycji?

Cechy domu z prefabrykatów

Błyskawiczny czas budowy, trwały i odporny materiał, a także dobra izolacja termiczna to najważniejsze cechy keramzytu sprawiające, że zyskuje on na popularności. Budowa domu z keramzytu trwa około 3-5 miesięcy. To zasługa gotowych modułów, które produkowane są w fabryce, a następnie przewożone i łączone na placu budowy. Najdłużej trwa wykonanie fundamentów, które w przypadku tego rodzaju domów muszą być szczególnie starannie wykonane i solidne. Samo stawianie gotowych elementów może trwać zaledwie kilka dni i może być wykonywane niezależnie od warunków pogodowych i pory roku!

Koszty budowy domu z prefabrykatów

Istotną zaletą domów keramzytowych jest to, że inwestor wie dokładnie, ile wyniesie koszt budowy, już na etapie jej planowania. To pozwala mu oszacować, na jakie rozwiązania może sobie pozwolić przy budowie domu. Stawiając dom tradycyjną metodą, trudno określić dokładne koszty budowy i zazwyczaj materiały i robocizna okazują się sporo droższe, niż obiecywał kosztorys. Dlaczego tak się dzieje? Często zdarza się sytuacja, że szacowana początkowo ilość materiału okazuje się niewystarczająca i trzeba dokupić go więcej. Czas budowy również zazwyczaj okazuje się dłuższy, niż planowano, na przykład ze względu na trudności, które często zdarzają się przy budowie. Z tego powodu, koszty robocizny także potrafią znacznie wzrosnąć. To wszystko wpływa na końcową cenę budowy.Czy dom z prefabrykatów jest droższy niż tradycyjny? Dużo zależy od technologii, w jakiej jest wykonany. Oczywiście, im lepszy będzie materiał użyty przy budowie, tym cena będzie wyższa. Ogólnie przyjmuje się, że domy keramzytowe są nieznacznie droższe od murowanych, ale biorąc pod uwagę koszt całej inwestycji, nie jest to znaczna różnica, a pozwala na dużą oszczędność czasu. Wobec tego, czy budowa domu z keramzytu jest odpowiednim rozwiązaniem? Warto rozważyć wady i zalety tej metody budownictwa. Coraz więcej inwestorów przekonuje się do postawienia właśnie takiego domu.

Artykuł powstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here